Rosenmeier: Leverandørejet lager er for besværligt

Jørn Rosenmeier mener, at det leverandørejede lager først kommer til sin ret, når varerne ikke kan afsættes. Systemet kræver nemlig for meget administrativt arbejde.

Direktør Jørn Rosenmeier fra Rosenmeier Electronics mener, at det leverandørejede lager kan være et besværligt system.
Han mener, at samhandelsformen virker bedst ved særlige lejligheder, som når varerne ikke kan afsættes, eller når der er tale om kampagner.

»Har vi 2000 monitorer, som vi ikke kan komme af med, så er det naturligvis bedst, at monitorerne kommer ud i butikken og bliver eksponeret for kunderne i stedet for at samle støv på vores lager. Vi afregner, efterhånden som varerne bliver solgt,« udtaler han og fortsætter:

»Problemet er bare, at det leverandørejede lager kræver for meget administrativt arbejde. I vores branche, hvor avancerne er uhyggelige små, bliver en stor del af gevinsten hurtigt ædt op. Hver enkelt vare skal nemlig kunne identificeres, og det kræver, at vi sætter et serienummer på hver enkelt vare. Desuden skal varelageret tælles regelmæssigt op.«

Rosenmeier mener, at det leverandørejede lager er velegnet til kunder med butik, der har begrænset kapital til rådighed.

»Forhandleren undgår nemlig at binde sine penge op i varelageret. Og det kan være en fordel for butiksejeren,« beretter Rosenmeier.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S