Rosenmeier: Leverandørejet lager er for besværligt

Jørn Rosenmeier mener, at det leverandørejede lager først kommer til sin ret, når varerne ikke kan afsættes. Systemet kræver nemlig for meget administrativt arbejde.

Direktør Jørn Rosenmeier fra Rosenmeier Electronics mener, at det leverandørejede lager kan være et besværligt system.
Han mener, at samhandelsformen virker bedst ved særlige lejligheder, som når varerne ikke kan afsættes, eller når der er tale om kampagner.

»Har vi 2000 monitorer, som vi ikke kan komme af med, så er det naturligvis bedst, at monitorerne kommer ud i butikken og bliver eksponeret for kunderne i stedet for at samle støv på vores lager. Vi afregner, efterhånden som varerne bliver solgt,« udtaler han og fortsætter:

»Problemet er bare, at det leverandørejede lager kræver for meget administrativt arbejde. I vores branche, hvor avancerne er uhyggelige små, bliver en stor del af gevinsten hurtigt ædt op. Hver enkelt vare skal nemlig kunne identificeres, og det kræver, at vi sætter et serienummer på hver enkelt vare. Desuden skal varelageret tælles regelmæssigt op.«

Rosenmeier mener, at det leverandørejede lager er velegnet til kunder med butik, der har begrænset kapital til rådighed.

»Forhandleren undgår nemlig at binde sine penge op i varelageret. Og det kan være en fordel for butiksejeren,« beretter Rosenmeier.

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect