Rosenmeier: Leverandørejet lager er for besværligt

Jørn Rosenmeier mener, at det leverandørejede lager først kommer til sin ret, når varerne ikke kan afsættes. Systemet kræver nemlig for meget administrativt arbejde.

Direktør Jørn Rosenmeier fra Rosenmeier Electronics mener, at det leverandørejede lager kan være et besværligt system.
Han mener, at samhandelsformen virker bedst ved særlige lejligheder, som når varerne ikke kan afsættes, eller når der er tale om kampagner.

»Har vi 2000 monitorer, som vi ikke kan komme af med, så er det naturligvis bedst, at monitorerne kommer ud i butikken og bliver eksponeret for kunderne i stedet for at samle støv på vores lager. Vi afregner, efterhånden som varerne bliver solgt,« udtaler han og fortsætter:

»Problemet er bare, at det leverandørejede lager kræver for meget administrativt arbejde. I vores branche, hvor avancerne er uhyggelige små, bliver en stor del af gevinsten hurtigt ædt op. Hver enkelt vare skal nemlig kunne identificeres, og det kræver, at vi sætter et serienummer på hver enkelt vare. Desuden skal varelageret tælles regelmæssigt op.«

Rosenmeier mener, at det leverandørejede lager er velegnet til kunder med butik, der har begrænset kapital til rådighed.

»Forhandleren undgår nemlig at binde sine penge op i varelageret. Og det kan være en fordel for butiksejeren,« beretter Rosenmeier.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S