Vista kuponer skal redde julehandelen

Microsoft vil uddele Vista-kuponer, der gratis eller billigt giver en opgradering fra Windows XP. Kupon-programmet skal løbe fra 26 oktober helt frem til marts næste år.

Det ligger nu fast, at Microsoft vil forsøge at redde pc-julehandelen ved at uddele kuponer, der giver en gratis eller billig opgradering af styresystemerne i de købte pc'er til Vista, der kommer på markedet i 1. kvartal 2007. Det fremgår af CRN's amerikanske søsterblad.

Kuponprogrammet betgenes Windows Vista Technology Upgrade Program og løber fra 26 okrtober i år helt frem til 15 marts 2007, skriver CRN US.

Distributører forventes af have kupon-versioner af XP på lager allerede fra den 15 oktober.

Microsoft vil ikke udtale sig om sagen, men bekræfter at de fører forhandlinger. Til gengæld udtaler flere producenter, herunder Dell, sig positivt om tiltaget.

CRN.com skriver, at erhvervskunder i USA vil få opgraderingen gratis, mens almindelige forbruger vil være lidt dårligere stillet. De vil nok få en kupon, men skal også selv lægge et beløb oveni.

Heller ikke hos Microsoft Danmark vil man kommentere sagen. Nis Bank Lorenzen, der er ansvarlig for Microsofts licensforretning, fortæller, at han godt har set historien på det amerikanske CRN. Men lige som sine ameirkanske foresatte har han ikke meget at sige om ordningen.

»Jeg vil kun sige, at vi i øjeblikket taler med partnerne om en sådan ordning, men vi har ikke noget at annoncere desangående,« siger han.

De danske partnere, som Microsoft er i gang med at tale med om en kuponordning, er primært pc-byggere og de store retailere.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS