Lavere priser presser EET Nordic

Antallet af solgte enheder er gået op med 12 procent, men alligevel er omsætningen gået tilbage for EET Nordic. Det er de faldende enhedspriser, der giver Birkerødvirksomheden problemer.

Selvom det generelt er gode tider for it-branchen er der ikke fremgang at spore i EET Nordics regnskab for 2005-2006. Regnskabsåret 2005-2006, der blev afsluttet 30. juni, viser, at virksomhedens omsætning er faldet fra 778,8 millioner kroner til 771,9 millioner kroner. Samtidig er overskuddet faldet fra 12,4 til 5,3 millioner kroner.

Koncerndirektør John Skovbo Thomas giver de faldende priser skylden. EET Nordics salg af enheder er gået frem med 12 procent, men de faldende priser gør, at omsætningen går en smule tilbage. Det giver dog ikke anledning til bekymrede miner hos John Skovbo Thomas.

»Vi er godt tilfredse. Det er gået godt for vores strategiske tiltag. Salget i Europa er større end før, og salget af vores egne produkter, især batterier, er gået utroligt godt,« siger den administrerende direktør. Han henviser også til, at salget af reservedele til HP, Compaq, Lexmark og IBM har været meget positivt.

John Skovbo Thomas mener, at det lave overskud er en naturlig følge af kapitalstrukturen i firmaet. Firmaet har en stor rentebærende gæld som følge af et kapitalindskud tilbage i 1997. Derfor ser John Skovbo Thomas mere på resultatet af den primære drift, og det, mener han, er tilfredsstillende. Her var overskuddet på 26,5 millioner kroner.

EET Nordic opkøbte i det forløbne regnskabsår Sandberg, men tallene for dette selskab indgår ikke i regnskabet for 2005-2006.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere