Elbæk: Jeg ved, hvad kunderne vil have

Jan Elbæk, der har en fortid i Ementor, har sat sig i direktørstolen i Topnordic i dag. Han mener, at hans erfaringer fra DanaData, Merkantildata og Eterra nu kommer ham til gode.

45-årige Jan Elbæk er ny direktør i Topnordic med ansvar for specialistsalg. Det definerer Topnordic, som ansvaret for at produkter og services udvikles, konceptualiseres, markedsføres og sælges til kunderne.

Den forhenværende HP-direktør Jan Elbæk, frygter ikke konkurrenterne nu, hvor fusionen mellem Topnordic og Ementor har fundet sted. Selvom en fusion ofte svækker en organisation.

»Vi er i den heldige situation, at Topnordic og Ementor er stærke hver for sig. Det er to virksomheder, der komplimentere hinanden. Den ene er produktorienteret, mens den anden er serviceorienteret. Kunderne har den fordel, at de kun skal henvende sig til én leverandør fremover, hvor de før i tiden skulle henvende sig til to,« udtaler han.

Ifølge Jan Elbæk falder en nyfusioneret virksomhed ofte i den faldgrube, at de sætter for meget fokus på organisationen indad.

»Når man fusionerer gælder det om at holde fokus på kunderne. Min fordel er, at jeg kender kunder og medarbejdere i både Topnordic og HP, og ved hvad kunderne prioriterer. Jeg har for eksempel stor indsigt i, hvad det er for it-projekter, som kunderne investerer i. Min opgave bliver at få organisationen til at virke bedst muligt. Og det gør det nemmere, at jeg kender folk. En fusion handler om 90 procent mennesker og 10 procent alt andet. « udtaler han.

Det nye Topnordic tæller 900 medarbejdere. Jan Elbæk har tidligere været administrerende direktør i DanaData, Merkantildata og Eterra. De tre selskaber var en stor del af grundlaget for det samlede Ementor, som så dagens lys i 2003.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics