Samsungs klar med projektormobil

Samsung lancerer mobil med indbygget projektor, der sender billeder op i stort format. Det er Samsungs første mobil med styresystemet Bada.

Artikel top billede

Er der for få software-platforme at vælge i mellem på mobilfronten? Det mener Samsung, for nu har selskabet lanceret sin egen konkurrent til iPhone OS, Symbian og Android. På Mobile World Congress i Barcelona blev den første Samsung med det nye styresystem Badas lanceret.

Specifikationerne er fine (Bluetooth 3.0, videooptagelse i 1280 x 720 pixel 1 GHz processor) og tykkelsen er tynd (10,9 mm) men alligevel var den en anden, endnu ikke annonceret model, der løb med opmærksomheden.

Samsung Halo er navnet på en anden kommende Samsung-telefon, som er mere speciel end de fleste. Den har for eksempel indbygget projektor.

Navnet på den nye model er Samsung I8520 Halo. Det er stadig lidt uklart, om modellen bruger Android eller Bada som styresystem. Vi går ud fra Samsung kaster lys over sagen snarest. Brugerfladen er dog TouchWiz, og skærmen er på 3,7 tommer, har en opløsning på 480 x 800 pixel, og er ligesom på modellen Wave af den nye Super AMOLED-type, der skulle give endnu bedre farver og være meget bedre i direkte sollys end normale AMOLED-skærme.

Kameraet er på 8 megapixel, og har både autofokus og fotolampe, mens turbo-3G, GPS og WiFi naturligvis også er at finde i modellen.

Biograf i mobilen
Det klart mest interessante i modellen er dog den indbyggede projektor fra Texas Instruments. Der er endda en særlig brugerflade, som kan bruges sammen med projektoren. Batteriet i modellen er på hele 1800 mAh, men der er desværre ikke oplyst nogle tider for, hvor længe projektoren kan køre på en opladning.

Projektoren har dog sat sit aftryk på størrelsen af modellen, som har dimensionerne 123 x 59,8 x 14,9 millimeter. Samsung I8520 Halo skulle komme til Europa i tredje kvartal.
 

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory