Artikel top billede

Samsungs klar med projektormobil

Samsung lancerer mobil med indbygget projektor, der sender billeder op i stort format. Det er Samsungs første mobil med styresystemet Bada.

Er der for få software-platforme at vælge i mellem på mobilfronten? Det mener Samsung, for nu har selskabet lanceret sin egen konkurrent til iPhone OS, Symbian og Android. På Mobile World Congress i Barcelona blev den første Samsung med det nye styresystem Badas lanceret.

Specifikationerne er fine (Bluetooth 3.0, videooptagelse i 1280 x 720 pixel 1 GHz processor) og tykkelsen er tynd (10,9 mm) men alligevel var den en anden, endnu ikke annonceret model, der løb med opmærksomheden.

Samsung Halo er navnet på en anden kommende Samsung-telefon, som er mere speciel end de fleste. Den har for eksempel indbygget projektor.

Navnet på den nye model er Samsung I8520 Halo. Det er stadig lidt uklart, om modellen bruger Android eller Bada som styresystem. Vi går ud fra Samsung kaster lys over sagen snarest. Brugerfladen er dog TouchWiz, og skærmen er på 3,7 tommer, har en opløsning på 480 x 800 pixel, og er ligesom på modellen Wave af den nye Super AMOLED-type, der skulle give endnu bedre farver og være meget bedre i direkte sollys end normale AMOLED-skærme.

Kameraet er på 8 megapixel, og har både autofokus og fotolampe, mens turbo-3G, GPS og WiFi naturligvis også er at finde i modellen.

Biograf i mobilen
Det klart mest interessante i modellen er dog den indbyggede projektor fra Texas Instruments. Der er endda en særlig brugerflade, som kan bruges sammen med projektoren. Batteriet i modellen er på hele 1800 mAh, men der er desværre ikke oplyst nogle tider for, hvor længe projektoren kan køre på en opladning.

Projektoren har dog sat sit aftryk på størrelsen af modellen, som har dimensionerne 123 x 59,8 x 14,9 millimeter. Samsung I8520 Halo skulle komme til Europa i tredje kvartal.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere