Kort nyt: IBM vinder Storebælt, PC-Ware øgede koncernomsætning med 12 procent til seks milliarder kroner

IBM skal drifte A/S Storebælts it. Den tyske softwareforhandler, PC-Ware øger overskud med 44 procent på trods af, at Microsoft Enterprise-aftalerne vokser - og giver mere omsætning, men ikke overskud.

IBM: A/S Storebælt vælger IBM til facility management af selskabets it-miljø. Aftalen har en værdi af fire millioner kroner fordelt over tre år. IBM vandt ordren efter et offentlig udbud, hvor to andre selskaber også bød sig til. Det skriver EU's udbudsportal, TED.

PC-Ware: Den tyske softwareforhandler, PC-Ware, der har spredt sig over det meste af Europa, varsler en koncernomsætning på seks milliarder kroner i sit seneste regnskabsår. En stigning på 12 procent i forhold til året før. Det skyldes især købet af selskabet Comparex. Overskuddet af driften blev på 93 millioner kroner. Trenden mod en større procentdel af direkte Microsoft Enterprise-aftaler - en aftaletype, der øger volumen af forretninger, men ikke involverer et salgsoverskud, blev mere udtalt i løbet af året. I Danmark steg PC-Wares omsætning med 55 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS