Telia vil beskytte mod overforbrug - men ikke på mobildata

Telia har netop indført forbrugsgrænser for indholds- og betalingstjenester på mobilen, men afviser at gøre det samme på dataforbrug i udlandet. Her er det kundens eget ansvar.

Når man er i udlandet, risikerer man, at mobilen suger løs på det mobile internet, hvis man glemmer af slå automatisk hentning af e-mail, podcast og så videre fra.

Derfor kunne det være en god idé med automatisk forbrugskontrol på mobilen, når man krydser den danske grænse.

Regning på 10.000 kroner
Mandag  indførte Teila netop en automatisk forbrugsgrænse på for eksempel indholdstakserede SMS'er og spærring af indholds- og betalingstjenester.

Telia har derimod ikke planer om at lave en lignende sikring, når det gælder dataforbrug i udlandet, selvom de lige har haft en sag med en iPhone-bruger, der uforvarende kom til at bruge data i udlandet for 10.000 kroner.

Telia afviser at skulle have en del af ansvaret i den sag og afviser helt at tale om sagen, skriver Politiken.dk.

Ansvaret ligger hos den enkelte kunde
Jesper Korsskov, produkt- og marketingdirektør i Telia, siger til Politiken.dk, at det er op til den enkelte bruger at finde ud af, hvad man har brug for, fordi vi har meget forskellige behov, når det gælder dataforbrug i udlandet.

Kunder, der rejser meget i udlandet, vil ”bestemt ikke tage godt imod et operatørsat loft på deres forbrug”, lyder det fra Korsskov.

I forbindelse med lanceringen af loftet er Telia blevet kritiseret for at undlade at oplyse om en en potentielt kostbar ændring i afregningsýstemet for datatrafik, hvor hver enkelt logon på nettet koster minimum 100KB.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S