Dustin sælger Dell i Danmark

Efter et langt tilløb er online-B2B-forhandleren Dustins danske afdeling begyndt at sælge bærbare pc?er fra producenten Dell.

Den svenskejede onlineforhandler Dustin - det tidligere Computerstore - har taget Dell-produkter ind som en del af sit danske produktsortiment. På Dustins hjemmeside har kunderne siden i mandags kunnet vælge mellem seks forskellige Dell Latitude-modeller. Samtidig har Dustin også fået en række Dell-printere, projektorer og andet periferiudstyr på hylderne.

Dustins danske direktør, Lars Bräuner, bekræfter over for CRN, at man nu sælger Dell-pc’er på lige fod med maskiner fra de øvrige producenter som HP. Lenovo og Fujitsu Siemens.

»Vi udvider sortimentet for at få flere forskellige varer på hylderne, og samtidig er der i Dustin taget en koncernbeslutning om, at vi skal tilbyde Dell-produkter til vores kunder. Vi har haft succes med at teste Dell i Sverige, men i første omgang fokuserer vi på et smallere udvalg af produkter. Samtidig er markedet lidt svagt i øjeblikket, og der tror vi, at Dell kan hjælpe til at øge vores vækst,« siger Lars Bräuner.

Han oplyser samtidig, at omkring hver syvende kunde hos Dustin i en intern undersøgelse direkte har efterspurgt Dell-produkter. Det mener Dustin-direktøren ikke, man kan sidde overhørig.

Introduktionen af Dell gælder i første omgang kun Dustins B2B-kunder og ikke privatkunder, som Dustin betjener via webshoppen dustinhome.dk.

Allerede i marts i fjor introducerede Dustin i Sverige Dell-produkter som en del af sit sortiment.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Dell i Danmark.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S