Forslag om Geneve-konvention for cyberkrig

Der bør indføres regler for it-krig,fordi konsekvenser for civile er så potentielt voldsomme, mener international tænketank.

Artikel top billede

Stuxnet inficerede ikke blot de iranske uran-centrifuger i Natanz. Ormen spredte sig rundt i verden.

På samme måde risikerer verden, at kommende cyberangreb, der rammer på må og få, kan ramme uskyldige ofre. Utilsigtet, i mange tilfælde - i andre tilfælde med vilje.

Derfor foreslår tænketanken EastWest Institute at skabe en Geneve Konvention - eller ændre den nuværende - så verden får et sæt spilleregler for krig i cyberspace.

"I dag er næsten al vigtig civil infrastruktur online, lige fra el-netværk som understøtter hospitaler, til systemer som hjælper passagerer gennem luften," siger tænketankens Chief Technology Officer, Karl Rauscher, som har ledt tænketankens ekspert-gruppe.

“Og det er, i det store og hele, ikke beskyttet af internationale normer," fortsætter han.

Tænketankens rapport, der er skrevet af russiske og amerikanske eksperter, anfører, at omfanget af cyberwar - og de forskellige modstandere - bliver plørret i en cyberkrig, hvorfor der er brug for at skabe et sæt spilleregler. Tænketanken anfører desuden, at det er sandsynligt, at vi ser cyberkrigsførsel i tider, hvor der end ikke er erklæret krig, eksempelvis som spionage.

Tænketanken har taget udganspunkt i fem spørgsmål:

  • Kan vigtig humanitær infrastruktur blive adskilt - og dermed beskyttet - fra andre områder i cyberspace?
  • Ligesom Røde Kors viser, at der er tale om en beskyttet enhed i den fysiske verden, er det så muligt at lave specielle markører, der viser en beskyttet zone i cyberspace?
  • Hvad betyder det, at cyberkrigere ofte ikke er statslige?
  • Er visse cybervåben sammenlignelige med våben, der er ulovlige ifølge Geneve Konventionen (eksempelvis kemisk krigsførsel)?
  • Eftersom det er vanskeligt at definere cyberwar, burde vi så lave en trejde status, der er "andet-end-krig" i cyberspace?

Tænketankens forslag om at skabe spilleregler for cyberwar er gennemtænkt - men tanken er ikke ny. Sidste år luftede en tidligere amerikansk efterretningschef, Michael Hayden, at visse former for cyberangreb er så voldsomme og burde forbydes, fordi de rammer civile. En ukrainsk professor, Alexander Merezhko, er gået endnu længere. Han har udviklet et projekt, som han kalder the International Convention on Prohibition of Cyberwar in Internet. Akkurat som verdens nationer har forsøgt at holde rummet frit for krigsførsel, så burde internettet også være et fredeligt område, mener ukraineren.

Britiske BBC har snakket med centrale, anonyme kilder i den britiske regering. De ser ikke et behov for nye internationale traktater, der skal sætte regler for cyberkrigsførsel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S