Svær start for Windows Phone 7

Windows Mobile 6 sælger stadig bedre end afløseren Windows Phone 7. Også Nokia har det svært, viser nye tal fra Gartner.

Artikel top billede

Analysebureauet Gartner har nu offentliggjort deres statistik for salget af mobiler i første kvartal i år. Og det er som sædvanlig spændende læsning for folk med interesse i mobilverdenen.

Nokia og Windows Phone 7 klarer sig dårligt
Nokia er stadig den bedst sælgende producent, men står nu kun for lidt over 25 procent af alle solgte mobiler, hvilket er 18 procent mindre end samme periode sidste år. Samtidig klarer deres nye makker, Microsoft med Windows Phone 7, sig heller ikke særligt godt. Kun 1,6 millioner smartphones med Windows Phone 7 blev det til i løbet af årets første tre måneder ud af et samlet smartphone-salg på næsten 101 millioner.

Faktisk er WP7-salget så dårligt, at selv den oldgamle forgænger, Windows Mobile 6, der stadigt sælges i visse dele af verden,er mere populær, viser Gartners tal. I alt blev der ifølge statistikken solgt 3,6 millioner smartphones med operativsystem fra Microsoft - faktsik stort det samme tal som i samme periode året før, og altså helt uden den vækst, som smartphone-markedet har haft i årets løb. Dermed er Microsofts markedsandel blevet halveret fra knap syv procent til 3,6 procent af det globale smartphone-marked.

Gartner tror dog på, at Nokias aftale med Microsoft om at bruge Windows Phone 7 vil sætte gang i væksten af dette styresystem.

Android og Apple med stor succes
Imens Nokia og Microsoft har deres at kæmpe med fortsætter succesen for både Googles Android og Apples iPhone. Android er nu klart det største smartphone-styreystem, idet 36 procent af alle solgte smartphones i første kvartal brugte dette styresystem. Til sammenligning stod Symbian for godt 27 procent, mens iPhone med iOS stod for knap 17 procent. iPhone stod i øvrigt også for næsten fire procent af det samlede mobilsalg, hvilket gør Apple til den fjerdestørste mobilproducent i verden, kun overgået af LG med knap seks procent, Samsung med godt 16 procent og så selvfølgelig Nokia.

I øvrigt er det værd at nævne, at HTC nu er verdens syvende største mobilproducent med 2,2 procent af verdensmarkedet, hvorved de er foran både Motorola og Sony Ericsson. De har også overgået Research In Motion i USA, og er nu kun overgået af Apple på dette marked.

Tal fra Gartner:

 


 

Company

1Q11

 Units

1Q11 Market Share (%)

1Q10

     Units

1Q10 Market Share (%)

Android

36,267.8

36.0

                5,226.6

9.6

Symbian

27,598.5

27.4

24,067.7

44.2

iOS

16,883.2

16.8

8,359.7

15.3

Research In Motion

13,004.0

12.9

10,752.5

19.7

Microsoft

3,658.7

3.6

3,696.2

6.8

Other OS

3,357.2

3.3

2,402.9

4.4

Total

100,769.3

100.0

54,505.5

100.0

Worldwide Smartphone Sales to End Users by Operating System in 1Q11 (Thousands of Units). 

 


Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S