Elbek & Vejrup køber Navi Partner Randers

To østjyske Navision-huse fusionerer for at skabe en totalleverandør af ERP-løsninger. Flere opkøb i horisonten.

Artikel top billede

Den østjyske Navision-forhandler Elbek & Vejrup fortsætter sin ekspansion ved at fusionere med kollegerne i Navi Partner Randers. Fusionen kommer efter flere måneders forhandlinger, som oprindeligt startede med ambitionen om en løsere samarbejdsaftale. Men undervejs blev det klart for parterne, at en egentlig fusion var det mest logiske.

Med fusionen er det ifølge administrerende direktør Niels Elbek planen at skabe en totalleverandør af ERP-løsninger indenfor en række af de vertikaler, hvor de to virksomheder hidtil har stået stærkt hver for sig. De to selskaber har hidtil begge leveret til forsyningsvirksomheder. Elbek & Vejrup har desuden leveret til blandt andet transport- og entreprenørkunder og offentlige virksomheder, mens Navi Partner Randers har løsninger til blandt andet revisionsbranchen og ejendomsadministration.

»Vi udnytter et perfekt strategisk match til at forstærke begge virksomheders markedsposition. De to enheder styrker hinanden, så de hver især springer to-tre års udvikling over i et hug og bliver en endnu bedre leverandør for vores kunder,« siger Niels Elbek.

Sammen med teknologidirektør Lars Vejrup vil Niels Elbek fortsat stå som hovedaktionær i selskabet, mens Navi Partner Randers’ direktør Kurt Vilstrup sammen med sin partner Anders Pedersen får en mindre ejerandel. De to sidstnævnte fortsætter i virksomheden med opgaver indenfor salgs- og projektledelse.

»Vi har nået en størrelse, hvor det er nødvendigt at have ret brede kompetenceområder for at kunne servicere kunderne. Kunderne stiller ikke krav om teknik, men vil have løsninger, der virker, og så er man nødt til at beherske teknologierne bredt,« siger Niels Elbek.

Hos Navi Partner Randers er der tilfredshed med den nye selskabskonstruktion. Kurt Vilstrup peger især på, at både løsninger, geografi og ikke mindst kemien mellem de to fusionspartnere, er det, der skal bygges videre på i fremtiden.

»Tilgangen er, at vi både skal vækste og være den dygtigste og den største danskejede Navisionforhandler på markedet,« siger Kurt Vilstrup.

Det er langt fra første gang, at Elbek & Vejrup udvider sin forretning gennem opkøb, og det er planen, at den nyeste udvidelse, skal være basis for yderligere opkøb i hovedstadsområdet og på det øvrige Sjælland.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Shure Scandinavia A/S

Senior DevOps Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse