Det var angiveligt en økonomisk konflikt mellem Mondo og Interxion, der i weekenden fik Atea til at hasteflytte en lang række Mondoservere. Det skete efter Ateas teknikere var blevet nægtet adgang til Interxions hostingcenter. Det oplyser Ateas administrerende direktør Peter Trans til CRN.
Efter Atea i sommer købte Mondos hostingforretning skulle den praktiske overflytning af serverdriften ske frem til årsskiftet. Men samarbejdsproblemer fik flytningen til at trække ud, og Peter Trans oplyser, at hans teknikere ad flere omgange blev nægtet adgang til Mondoserverne hos Interxion med henvisning til »en økonomisk konflikt« mellem Mondo og hostingcentret.
Det fik fredag Atea til at beslutte at flytte driften til deres egne servere hen over weekenden.
»Vi vælger at forcere en flytning, fordi vi bliver forment adgang til Mondos miljø hos Interxion,« siger Peter Trans.
Uheldigvis for Atea opstår der et netværksproblem mellem Ateas driftscenter i Ballerup og Ateas hostingcenter i Taastrup, fortæller han. Det går blandt andet ud over Nordeas netbankkunder.
»Det kommer som en overraskelse, at vi løber ind i et netværksproblem,« siger Peter Trans.
Han er dog glad over, at Atea gennemfører den forcerede flytning i løbet af weekenden.
»Det kunne have været blevet meget værre, hvis vi ikke havde gjort det,« forklarer Peter Trans.