Triumf købt af konkurrent

It-Kompagniet har købt Triumf It, der nåede at gå konkurs under forhandlingerne.

It-Kompagniet har overtaget den mindre Hørsholmbaserede it-forhandler Triumf It A/S. Triumf It blev erklæret konkurs i starten af juli, og i slutningen af måneden blev aktiviteterne overtaget af It-Kompagniet.

It-Kompagniets direktør Mikael Tarne fortæller, at opkøbet var et naturligt skridt for virksomheden.

»Vi har haft en god naturlig vækst i virksomheden, og havde gennem et års tid overvejet at overtage en virksomhed, for at udvidde på den måde, i stedet for den langsommere organiske vækst,« siger han.

Alle virksomhedens aktiviteter, sammen med fire medarbejdere, er flyttet med over i It-Kompagniet. Tre af de nye medarbejdere var tidligere partnere i Triumf It. Dermed er It-Kompagniet gået fra 14 til 18 medarbejdere.

»Triumf It var en virksomhed, der kunne udbygge vores kompetencer, og som havde en masse uudnyttede muligheder. Sammen kan vi tilbyde en bredere vifte til vores SMB kunder,« siger Mikael Tarne og uddyber:

»Blandt andet havde Triumf en del kunder i Jylland, som de ikke kunne tilbyde den optimale service, men i og med, at vi har kontor i både Århus og København, kommer vi nu meget nemmere ud til de kunder.«

Direktøren fortæller, at forhandlingerne med Triumf har været mere besværlige end ellers, da virksomheden blev erklæret konkurs midt i forhandlingerne. Derfor måtte It-Kompagniet starte forfra med forhandlingerne, da kurator overtog ansvaret for konkursboet. Han afviser samtidig, at It-Kompagniet har haft nogen fordel af, at Triumf blev overtaget som konkursbo frem for en virksomhed i drift.

»Vi gav et pænt bud, og vi har fået lov til at betale for virksomheden. Vi kunne have valgt at presse kuratoren, men vi valgte at lægge pengene, så vi hurtigt kunne overtage virksomheden,« siger Mikael Tarne, der fortæller, at It-Kompagniet har overtaget alle kunderne fra konkursboet og dermed alle rettigheder og kontrakter.

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car