Kort nyt: Netteam bliver Ciscosølvpartner, PC-Focus i Hobro taber klagesag

Cisco giver sølvstatus til netværksrådgivere. Defekt bundkort sender Hobro-forhandler på forbrugerklageliste.

Netteam: Cisco giver netværksrådgiverne Netteam status af sølvpartner. Dermed kommer Netteam med i en kreds af kun tre danske virksomheder med sølv fra Cisco. Det er ifølge en pressemeddelelse fra Netteam den næsthøjeste grad indenfor Ciscos partnerhierarki.

PC-Focus: En forhandler i Hobro er kommet på Forbruger- klagenævnets sorte liste over virksomheder, der ikke holder sig til de juridiske spilleregler for handel. Det er PC-Focus ved John Staal Herlufsen, der er blevet pålagt af Forbrugerklagenævnet, at at betale kunden 1.290 kroner samt renter. Desuden skal forhandleren betale nævnet et gebyr på 4.700 kroner. Kundens kvaler startede, da han købte et bundkort og en strømforsyning via PC Focus' hjemmeside. Efter nogle måneder var der problemer med bundkortet, og strømforsyningen gav for høj effekt og svigtede sporadisk. Kunden sendte bundkortet og strømforsyningen til undersøgelse, men modtog det retur, da PC Focus ikke afhentede det på posthuset.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S