Ny kritik af Wupti-metoder

Medlem af NRGi's repræsentantskab kalder Wuptis forretningsmetoder amatøragtige.

Påstanden om at onlinebutikken Wupti.com overtræder forbrugerlovgivningen puster nyt liv i den interne kritik af energiselskabet NRGi's erhvervseventyr.

I slutningen af november vakte det opsigt, at NRGi udstedte særlige rabatchecks - såkaldte green cards - til sine kunder. Det særlige ved checks'ene var, at de kun kunne indløses ved køb af energirigtige varer i Wupti, som er ejet af NRGi selv.

En af de interne kritikere af hele Wupti-satsningen er medlem af NRGi's repræsentantskab, Viggo Jonasen. Han siger til CRN, at det er »noget rod«, hvis der kan stilles spørgsmålstegn ved Wuptis forretningsmetoder.

»Hele forløbet omkring Wupti virker fuldstændig amatøragtigt. Jeg har ikke været opmærksom på, at håndtering af NRGi's greencards kunne være i strid med forbrugerlovgivningen og det er tilsyneladende heller ikke noget ledelsen i hverken NRGi eller Wupti har overvejet. Det vidner om dårligt hjemmearbejde, at der nu kan rejses tvivl om vores forretningsmetoder,« siger Viggo Jonasen til CRN.

Han mener som mange af NRGi's kunder, at det urimeligt, at man via de særlige green cards tvinger NRGi's kunder til at handle i en bestemt forretning. Samtidig har der i de østjyske medier været flere historier om at Wupti ikke lever op til sine løfter over for kunderne.

Ifølge Viggo Jonasen har der også været rejst kritik af, at Wuptis varer kun kan købes via nettet. Det gør det vanskeligt for især ældre NRGi-kunder at få glæde af deres penge. Desuden kritiseres Wupti for at være dyrere end tilsvarende onlinebutikker.

Det forbrugerejede Wupti er ikke tilmeldt e-mærke-ordningen for onlinebutikker.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S