Tablet-pc tromler frem: PC - RIP?

SYNSPUNKT:

Medierne svulmer over med historier om euforien om de nye tablets. Der er ingen tvivl om, at de har ramt et behov hos danskerne – men gælder det også hos virksomhederne, og er den bærbare på vej ud? Hos HP er vurderingen, at pc’en lever i bedste velgående, mens tablets stadig er til eksamen i virksomhederne.
Kategorien tablet-pc har på forbrugersiden klart vundet markedsandele i de seneste nylanceringer. Rigtig mange danskere har taget godt imod tablet-pc’en. Men er tabletten også velegnet til business eller er den primært beregnet til pleasure? Hos HP vurderer vi, at kategorien har en fremtid hos virksomheder – det sker i en vis grad på bekostning af de helt små såkaldte 9-10 tommer mini pc’er, som i en forretningsmæssig sammenhæng er vurderet som værende for små. Sidstnævnte er havnet i en Bermuda-trekant mellem smartphones, tablets og pc’er – og forsvinder langsomt.
PC’en – både de mindre 12-tommer og de større 17-tommer – har imidlertid stadig et solidt ståsted i medarbejdernes it-portefølje. Tastaturer og processerkraft er vigtige parametre, og her er pc’en stadig i front. I dag er den typiske medarbejder udstyret med en smartphone og en bærbar pc kombineret med en docking-station. Tablet-pc’en kan så kile sig ind imellem de to grundpiller, men endnu ikke erstatte nogen af dem. Hvis medarbejderne skal have den fulde gevinst ud af de forskellige enheder, er det afgørende, at arbejdet kan løses flydende uden at data manuelt skal flyttes fra en enhed til en anden – så produktiviteten ikke nedsættes. Helt afgørende er det også, at tablet’en kan integreres i virksomhedernes øvrige it-infrastruktur, uden at it-sikkerheden mindskes. Før den populære forbruger-gadget for alvor vinder indpas i business-sfæren, skal it-sikkerheden være i top. Det skal for eksempel være muligt at tilkoble tablet’en direkte til virksomhedens eksisterende it-system, som automatisk skubber sikkerhedsopdateringer ud på tablet’en. Vi tror på, at tablet’en kan få succes i virksomhedsøjemed, men både software og hardware skal være fleksibelt, så medarbejderne får maksimale arbejdsmuligheder.
 

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice