AMD viser ny GPU-generation

AMD har nu for første gang demonstreret en grafik-processor med 28-nanometer-teknologi.

Artikel top billede

På sin Fusion 2011-konference i Taipei har AMD for første gang demonstreret sin næste GPU-generation med en strukturbredde på 28 nanometer. Den nye grafik-processor, der endnu ikke har fået et navn, blev demonstreret i en notebook med Bioware-spillet Dragon Age 2.

Ifølge AMD kan notebook-udgaven af GPU'en afvikle spillet i høj opløsning med flydende grafik.

Men chipfirmaet fortæller ikke nærmere om den tekniske konfiguration i demonstrationen.

Det skulle dog være sikkert at den næste GPU-generation kommer under betegnelsen Radeon HD 7000. Men AMD har ikke oplyst, hvornår denne generation kommer på markedet.

Det har været rygter om, at de pågældende grafikkort - men ikke notebook-GPU'er - skulle komme allerede i år, men nu ser det ud til, at de mobile udgaver muligvis kommer først.

Nvidia ventes også at være klar med sine GeForce 600 GPU'er allerede inden årets udgang.

Både AMD og Nvidia får fremstillet deres 28-nanometer processorer hos TSMC i Taiwan, men her har man angiveligt problemer med at få produktionen af de nye GPU'er til at køre stabilt.

Disse problemer kan være årsagen til at man har valgt at starte produktionen af de små mobile udgaver af de nye GPU'er inden de lidt større versioner til desktop-computere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job