AMD viser ny GPU-generation

AMD har nu for første gang demonstreret en grafik-processor med 28-nanometer-teknologi.

Artikel top billede

På sin Fusion 2011-konference i Taipei har AMD for første gang demonstreret sin næste GPU-generation med en strukturbredde på 28 nanometer. Den nye grafik-processor, der endnu ikke har fået et navn, blev demonstreret i en notebook med Bioware-spillet Dragon Age 2.

Ifølge AMD kan notebook-udgaven af GPU'en afvikle spillet i høj opløsning med flydende grafik.

Men chipfirmaet fortæller ikke nærmere om den tekniske konfiguration i demonstrationen.

Det skulle dog være sikkert at den næste GPU-generation kommer under betegnelsen Radeon HD 7000. Men AMD har ikke oplyst, hvornår denne generation kommer på markedet.

Det har været rygter om, at de pågældende grafikkort - men ikke notebook-GPU'er - skulle komme allerede i år, men nu ser det ud til, at de mobile udgaver muligvis kommer først.

Nvidia ventes også at være klar med sine GeForce 600 GPU'er allerede inden årets udgang.

Både AMD og Nvidia får fremstillet deres 28-nanometer processorer hos TSMC i Taiwan, men her har man angiveligt problemer med at få produktionen af de nye GPU'er til at køre stabilt.

Disse problemer kan være årsagen til at man har valgt at starte produktionen af de små mobile udgaver af de nye GPU'er inden de lidt større versioner til desktop-computere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S