Ny HP-teknologi skal erstatte Flash-chips i 2013

HP udvikler den nye memristor-teknologi, der skal afløse Flash og DRAM.

Artikel top billede

Der er store forventninger til den såkaldte memristor-teknologi, som skal erstatte dagens pc- (DRAM) og Flash-hukommelse. Nu fortæller HP-forskeren Stan Williams, at man er klar til at lancere de første memristor-chips om 18 måneder. Samtidig kommer også de første Solid State Drives (SSD'er) med memristor-teknologi. Det skriver Electronicsweekly.

De første memristor-chips skal erstatte Flash-hukommelse, og HP forventer at man i 2014 eller 2015 kan lancere chips, som også kan erstatte DRAM - altså den normale arbejdshukommelse i computere. Senere vil man også erstatte SRAM.

Stan Williams oplyser at man allerede har fremstillet flere hundrede chip-plader. HP samarbejder med koreanske Hynix, der skal fremstille de første memristor-chips, men teknologien kan licenseres til alle der har interesse i at fremstille de nye chips.

Teknologien skal markedsføres under navnet ReRAM (resistive random access memory). I forhold til den gængse computer-hukommelse er der mange fordele. Ifølge HP kan en memristor-chip køre mindst ti gange hurtigere end Flash og samtidig bruger den ti gange mindre energi. Og kapaciteten skulle altså være den dobbelte i forhold til Flash.
 
Denne lidt ældre artikel hos HP fortæller om memristoren og firmaets plan for teknologien. Konceptet blev faktisk opdaget helt tilbage i 1971, men først i 2008 kunne forskere hos HP Labs konstruere den første memristor.
 
HP kan allerede fremstille mikroskopiske titan-tråde til memristoren med en bredde på blot 3 nanometer. Til sammenligning har Flash-hukommelse typisk en strukturbredde på 24 nanometer.
 
HP ser endnu større perspektiver i teknologien. De første forsøg har vist at memristoren også kan bruges til at foretage logiske operationer - altså de opgaver, som normalt bliver udført af computerens hovedprocessor.
 
Det kan betyde, at beregninger i fremtiden kan udføres på den chip hvor data ligger gemt, i stedet for at sende data frem og tilbage til en central processorenhed - og det kunne gøre computerne meget hurtigere end i dag.
 
HP er ikke de eneste, der forsker i nye hukommelses-teknologier. Samsung udvikler en teknologi kaldet PRAM, mens IBM satser på den såkaldte racetrack-memory. Flash fordobler stadig sin kapacitet hver 12.-18. måned, men på et tidspunkt vil teknologien ramme en mur, og så er der brug for en ny type hukommelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S