Ny HP-teknologi skal erstatte Flash-chips i 2013

HP udvikler den nye memristor-teknologi, der skal afløse Flash og DRAM.

Artikel top billede

Der er store forventninger til den såkaldte memristor-teknologi, som skal erstatte dagens pc- (DRAM) og Flash-hukommelse. Nu fortæller HP-forskeren Stan Williams, at man er klar til at lancere de første memristor-chips om 18 måneder. Samtidig kommer også de første Solid State Drives (SSD'er) med memristor-teknologi. Det skriver Electronicsweekly.

De første memristor-chips skal erstatte Flash-hukommelse, og HP forventer at man i 2014 eller 2015 kan lancere chips, som også kan erstatte DRAM - altså den normale arbejdshukommelse i computere. Senere vil man også erstatte SRAM.

Stan Williams oplyser at man allerede har fremstillet flere hundrede chip-plader. HP samarbejder med koreanske Hynix, der skal fremstille de første memristor-chips, men teknologien kan licenseres til alle der har interesse i at fremstille de nye chips.

Teknologien skal markedsføres under navnet ReRAM (resistive random access memory). I forhold til den gængse computer-hukommelse er der mange fordele. Ifølge HP kan en memristor-chip køre mindst ti gange hurtigere end Flash og samtidig bruger den ti gange mindre energi. Og kapaciteten skulle altså være den dobbelte i forhold til Flash.
 
Denne lidt ældre artikel hos HP fortæller om memristoren og firmaets plan for teknologien. Konceptet blev faktisk opdaget helt tilbage i 1971, men først i 2008 kunne forskere hos HP Labs konstruere den første memristor.
 
HP kan allerede fremstille mikroskopiske titan-tråde til memristoren med en bredde på blot 3 nanometer. Til sammenligning har Flash-hukommelse typisk en strukturbredde på 24 nanometer.
 
HP ser endnu større perspektiver i teknologien. De første forsøg har vist at memristoren også kan bruges til at foretage logiske operationer - altså de opgaver, som normalt bliver udført af computerens hovedprocessor.
 
Det kan betyde, at beregninger i fremtiden kan udføres på den chip hvor data ligger gemt, i stedet for at sende data frem og tilbage til en central processorenhed - og det kunne gøre computerne meget hurtigere end i dag.
 
HP er ikke de eneste, der forsker i nye hukommelses-teknologier. Samsung udvikler en teknologi kaldet PRAM, mens IBM satser på den såkaldte racetrack-memory. Flash fordobler stadig sin kapacitet hver 12.-18. måned, men på et tidspunkt vil teknologien ramme en mur, og så er der brug for en ny type hukommelse.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job