Ny HP-teknologi skal erstatte Flash-chips i 2013

HP udvikler den nye memristor-teknologi, der skal afløse Flash og DRAM.

Artikel top billede

Der er store forventninger til den såkaldte memristor-teknologi, som skal erstatte dagens pc- (DRAM) og Flash-hukommelse. Nu fortæller HP-forskeren Stan Williams, at man er klar til at lancere de første memristor-chips om 18 måneder. Samtidig kommer også de første Solid State Drives (SSD'er) med memristor-teknologi. Det skriver Electronicsweekly.

De første memristor-chips skal erstatte Flash-hukommelse, og HP forventer at man i 2014 eller 2015 kan lancere chips, som også kan erstatte DRAM - altså den normale arbejdshukommelse i computere. Senere vil man også erstatte SRAM.

Stan Williams oplyser at man allerede har fremstillet flere hundrede chip-plader. HP samarbejder med koreanske Hynix, der skal fremstille de første memristor-chips, men teknologien kan licenseres til alle der har interesse i at fremstille de nye chips.

Teknologien skal markedsføres under navnet ReRAM (resistive random access memory). I forhold til den gængse computer-hukommelse er der mange fordele. Ifølge HP kan en memristor-chip køre mindst ti gange hurtigere end Flash og samtidig bruger den ti gange mindre energi. Og kapaciteten skulle altså være den dobbelte i forhold til Flash.
 
Denne lidt ældre artikel hos HP fortæller om memristoren og firmaets plan for teknologien. Konceptet blev faktisk opdaget helt tilbage i 1971, men først i 2008 kunne forskere hos HP Labs konstruere den første memristor.
 
HP kan allerede fremstille mikroskopiske titan-tråde til memristoren med en bredde på blot 3 nanometer. Til sammenligning har Flash-hukommelse typisk en strukturbredde på 24 nanometer.
 
HP ser endnu større perspektiver i teknologien. De første forsøg har vist at memristoren også kan bruges til at foretage logiske operationer - altså de opgaver, som normalt bliver udført af computerens hovedprocessor.
 
Det kan betyde, at beregninger i fremtiden kan udføres på den chip hvor data ligger gemt, i stedet for at sende data frem og tilbage til en central processorenhed - og det kunne gøre computerne meget hurtigere end i dag.
 
HP er ikke de eneste, der forsker i nye hukommelses-teknologier. Samsung udvikler en teknologi kaldet PRAM, mens IBM satser på den såkaldte racetrack-memory. Flash fordobler stadig sin kapacitet hver 12.-18. måned, men på et tidspunkt vil teknologien ramme en mur, og så er der brug for en ny type hukommelse.

Annonceindlæg fra External partner

Ajax alarmsystem: Effektiv beskyttelse mod indbrud

Tyverialarmer spiller en afgørende rolle i at beskytte hjem og virksomheder mod indbrud.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job