Ny HP-teknologi skal erstatte Flash-chips i 2013

HP udvikler den nye memristor-teknologi, der skal afløse Flash og DRAM.

Artikel top billede

Der er store forventninger til den såkaldte memristor-teknologi, som skal erstatte dagens pc- (DRAM) og Flash-hukommelse. Nu fortæller HP-forskeren Stan Williams, at man er klar til at lancere de første memristor-chips om 18 måneder. Samtidig kommer også de første Solid State Drives (SSD'er) med memristor-teknologi. Det skriver Electronicsweekly.

De første memristor-chips skal erstatte Flash-hukommelse, og HP forventer at man i 2014 eller 2015 kan lancere chips, som også kan erstatte DRAM - altså den normale arbejdshukommelse i computere. Senere vil man også erstatte SRAM.

Stan Williams oplyser at man allerede har fremstillet flere hundrede chip-plader. HP samarbejder med koreanske Hynix, der skal fremstille de første memristor-chips, men teknologien kan licenseres til alle der har interesse i at fremstille de nye chips.

Teknologien skal markedsføres under navnet ReRAM (resistive random access memory). I forhold til den gængse computer-hukommelse er der mange fordele. Ifølge HP kan en memristor-chip køre mindst ti gange hurtigere end Flash og samtidig bruger den ti gange mindre energi. Og kapaciteten skulle altså være den dobbelte i forhold til Flash.
 
Denne lidt ældre artikel hos HP fortæller om memristoren og firmaets plan for teknologien. Konceptet blev faktisk opdaget helt tilbage i 1971, men først i 2008 kunne forskere hos HP Labs konstruere den første memristor.
 
HP kan allerede fremstille mikroskopiske titan-tråde til memristoren med en bredde på blot 3 nanometer. Til sammenligning har Flash-hukommelse typisk en strukturbredde på 24 nanometer.
 
HP ser endnu større perspektiver i teknologien. De første forsøg har vist at memristoren også kan bruges til at foretage logiske operationer - altså de opgaver, som normalt bliver udført af computerens hovedprocessor.
 
Det kan betyde, at beregninger i fremtiden kan udføres på den chip hvor data ligger gemt, i stedet for at sende data frem og tilbage til en central processorenhed - og det kunne gøre computerne meget hurtigere end i dag.
 
HP er ikke de eneste, der forsker i nye hukommelses-teknologier. Samsung udvikler en teknologi kaldet PRAM, mens IBM satser på den såkaldte racetrack-memory. Flash fordobler stadig sin kapacitet hver 12.-18. måned, men på et tidspunkt vil teknologien ramme en mur, og så er der brug for en ny type hukommelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos