Ny HP-teknologi skal erstatte Flash-chips i 2013

HP udvikler den nye memristor-teknologi, der skal afløse Flash og DRAM.

Artikel top billede

Der er store forventninger til den såkaldte memristor-teknologi, som skal erstatte dagens pc- (DRAM) og Flash-hukommelse. Nu fortæller HP-forskeren Stan Williams, at man er klar til at lancere de første memristor-chips om 18 måneder. Samtidig kommer også de første Solid State Drives (SSD'er) med memristor-teknologi. Det skriver Electronicsweekly.

De første memristor-chips skal erstatte Flash-hukommelse, og HP forventer at man i 2014 eller 2015 kan lancere chips, som også kan erstatte DRAM - altså den normale arbejdshukommelse i computere. Senere vil man også erstatte SRAM.

Stan Williams oplyser at man allerede har fremstillet flere hundrede chip-plader. HP samarbejder med koreanske Hynix, der skal fremstille de første memristor-chips, men teknologien kan licenseres til alle der har interesse i at fremstille de nye chips.

Teknologien skal markedsføres under navnet ReRAM (resistive random access memory). I forhold til den gængse computer-hukommelse er der mange fordele. Ifølge HP kan en memristor-chip køre mindst ti gange hurtigere end Flash og samtidig bruger den ti gange mindre energi. Og kapaciteten skulle altså være den dobbelte i forhold til Flash.
 
Denne lidt ældre artikel hos HP fortæller om memristoren og firmaets plan for teknologien. Konceptet blev faktisk opdaget helt tilbage i 1971, men først i 2008 kunne forskere hos HP Labs konstruere den første memristor.
 
HP kan allerede fremstille mikroskopiske titan-tråde til memristoren med en bredde på blot 3 nanometer. Til sammenligning har Flash-hukommelse typisk en strukturbredde på 24 nanometer.
 
HP ser endnu større perspektiver i teknologien. De første forsøg har vist at memristoren også kan bruges til at foretage logiske operationer - altså de opgaver, som normalt bliver udført af computerens hovedprocessor.
 
Det kan betyde, at beregninger i fremtiden kan udføres på den chip hvor data ligger gemt, i stedet for at sende data frem og tilbage til en central processorenhed - og det kunne gøre computerne meget hurtigere end i dag.
 
HP er ikke de eneste, der forsker i nye hukommelses-teknologier. Samsung udvikler en teknologi kaldet PRAM, mens IBM satser på den såkaldte racetrack-memory. Flash fordobler stadig sin kapacitet hver 12.-18. måned, men på et tidspunkt vil teknologien ramme en mur, og så er der brug for en ny type hukommelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S