Militære droner er ramt af virus

En ukendt virus har inficeret det amerikanske militærs droner.

Artikel top billede

USA bruger hundredvis af droner i Irak, Afghanistan og andre konfliktzoner rundt omkring i verden, men de ubemandede fly kan være sårbare overfor elektroniske angreb. Nu fortæller Wired at en ukendt virus har inficeret de kontrolsystemer der bruges til at styre militærets flåde af droner. 

Det menes at virussen har installeret keyloggere på drone-piloternes computere i Creech Air Force Base i Nevada og muligvis er fortrolige data sendt tilbage over nettet.

Der er åbenbart tale om en meget hårdfør virus, for det har været svært at fjerne den fra systemerne.

"Vi bliver ved med at slette den, og den bliver ved med at komme tilbage. Vi tror den er godartet, men vi ved det ikke," siger en af de kilder, som Wired har talt med.

Den seneste virusinfektion har ikke forhindret militæret i at flyve sine drone-missioner og der er heller ikke meldinger om, at droner er styrtet ned eller har affyret missiler på de forkerte mål.

Men det skyldes måske, at virussen slet ikke er skrevet til at ramme de militære systemer. Infektionen kan være sket ved en fejl. De såkaldte Ground Control Stations (GCS'er) er ikke forbundet med nettet direkte, men infektionen kan være sket gennem usb-nøgler.

De små mobile hukommelsesenheder blev også brugt til at sprede en orm til hundredtusinder af computere hos Pentagon i 2008, og det menes at den meget omtalte Stuxnet-orm også blev spredt på usb-enheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos