Militære droner er ramt af virus

En ukendt virus har inficeret det amerikanske militærs droner.

Artikel top billede

USA bruger hundredvis af droner i Irak, Afghanistan og andre konfliktzoner rundt omkring i verden, men de ubemandede fly kan være sårbare overfor elektroniske angreb. Nu fortæller Wired at en ukendt virus har inficeret de kontrolsystemer der bruges til at styre militærets flåde af droner. 

Det menes at virussen har installeret keyloggere på drone-piloternes computere i Creech Air Force Base i Nevada og muligvis er fortrolige data sendt tilbage over nettet.

Der er åbenbart tale om en meget hårdfør virus, for det har været svært at fjerne den fra systemerne.

"Vi bliver ved med at slette den, og den bliver ved med at komme tilbage. Vi tror den er godartet, men vi ved det ikke," siger en af de kilder, som Wired har talt med.

Den seneste virusinfektion har ikke forhindret militæret i at flyve sine drone-missioner og der er heller ikke meldinger om, at droner er styrtet ned eller har affyret missiler på de forkerte mål.

Men det skyldes måske, at virussen slet ikke er skrevet til at ramme de militære systemer. Infektionen kan være sket ved en fejl. De såkaldte Ground Control Stations (GCS'er) er ikke forbundet med nettet direkte, men infektionen kan være sket gennem usb-nøgler.

De små mobile hukommelsesenheder blev også brugt til at sprede en orm til hundredtusinder af computere hos Pentagon i 2008, og det menes at den meget omtalte Stuxnet-orm også blev spredt på usb-enheder.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura