Militære droner er ramt af virus

En ukendt virus har inficeret det amerikanske militærs droner.

Artikel top billede

USA bruger hundredvis af droner i Irak, Afghanistan og andre konfliktzoner rundt omkring i verden, men de ubemandede fly kan være sårbare overfor elektroniske angreb. Nu fortæller Wired at en ukendt virus har inficeret de kontrolsystemer der bruges til at styre militærets flåde af droner. 

Det menes at virussen har installeret keyloggere på drone-piloternes computere i Creech Air Force Base i Nevada og muligvis er fortrolige data sendt tilbage over nettet.

Der er åbenbart tale om en meget hårdfør virus, for det har været svært at fjerne den fra systemerne.

"Vi bliver ved med at slette den, og den bliver ved med at komme tilbage. Vi tror den er godartet, men vi ved det ikke," siger en af de kilder, som Wired har talt med.

Den seneste virusinfektion har ikke forhindret militæret i at flyve sine drone-missioner og der er heller ikke meldinger om, at droner er styrtet ned eller har affyret missiler på de forkerte mål.

Men det skyldes måske, at virussen slet ikke er skrevet til at ramme de militære systemer. Infektionen kan være sket ved en fejl. De såkaldte Ground Control Stations (GCS'er) er ikke forbundet med nettet direkte, men infektionen kan være sket gennem usb-nøgler.

De små mobile hukommelsesenheder blev også brugt til at sprede en orm til hundredtusinder af computere hos Pentagon i 2008, og det menes at den meget omtalte Stuxnet-orm også blev spredt på usb-enheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect