Intel opgiver Atom-fjernsyn

Intel dropper nu sit forsøg på at levere processorer til intelligente fjernsyn.

Artikel top billede

I flere år har Intel forsøgt at vinde fodfæste på markedet for intelligente fjernsyn og settop-bokse med sin Atom-processor, men nu kaster verdens største chipfirma håndklædet i ringen. Det skriver Bloomberg. Det er et markant nederlag for Intel - og en sejr for ARM-platformen.

Intel stopper nu udviklingen af processorer til tv-markedet, men vil fortsat levere sine eksisterende modeller - hvis man ellers kan finde købere. Dét har nemlig været meget vanskeligt for Intel.

Nu skal udviklerne i Intels Digital Home Group i stedet fokusere på tavlecomputere, smartphones og de nye ultrabooks.

Intel-chef Paul Otellini har ellers forsøgt at udvide selskabets forretning til andre områder end pc-processorer, hvor Intel allerede sidder på 80 procent af markedet.

Men når det gælder lavenergi-processorer som Atom har Intel haft svært ved at følge med. Her er det stadig ARM, der dominerer. 

I det sidste år har Intel leveret Atom-processorer til nogle få set-top-bokse fra det store amerikanske kabel-tv-selskab Comcast og enkelte europæiske udbydere. De første Google TV-bokse fra Sony og Logitech bruger også Atom.

Men det er slet ikke tilstrækkeligt for Intel.

"Det er ikke stort nok til at udgøre en fodnote i deres regnskab," siger analytikeren Cody Acree til Bloomberg.

Intel har ikke formået at overbevise de store tv-producenter om, at de skal indbygge Atom-processorer i deres fjernsyn. Google TV-produkterne har også udviklet sig til et flop.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S