Intel opgiver Atom-fjernsyn

Intel dropper nu sit forsøg på at levere processorer til intelligente fjernsyn.

Artikel top billede

I flere år har Intel forsøgt at vinde fodfæste på markedet for intelligente fjernsyn og settop-bokse med sin Atom-processor, men nu kaster verdens største chipfirma håndklædet i ringen. Det skriver Bloomberg. Det er et markant nederlag for Intel - og en sejr for ARM-platformen.

Intel stopper nu udviklingen af processorer til tv-markedet, men vil fortsat levere sine eksisterende modeller - hvis man ellers kan finde købere. Dét har nemlig været meget vanskeligt for Intel.

Nu skal udviklerne i Intels Digital Home Group i stedet fokusere på tavlecomputere, smartphones og de nye ultrabooks.

Intel-chef Paul Otellini har ellers forsøgt at udvide selskabets forretning til andre områder end pc-processorer, hvor Intel allerede sidder på 80 procent af markedet.

Men når det gælder lavenergi-processorer som Atom har Intel haft svært ved at følge med. Her er det stadig ARM, der dominerer. 

I det sidste år har Intel leveret Atom-processorer til nogle få set-top-bokse fra det store amerikanske kabel-tv-selskab Comcast og enkelte europæiske udbydere. De første Google TV-bokse fra Sony og Logitech bruger også Atom.

Men det er slet ikke tilstrækkeligt for Intel.

"Det er ikke stort nok til at udgøre en fodnote i deres regnskab," siger analytikeren Cody Acree til Bloomberg.

Intel har ikke formået at overbevise de store tv-producenter om, at de skal indbygge Atom-processorer i deres fjernsyn. Google TV-produkterne har også udviklet sig til et flop.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse