Intel opgiver Atom-fjernsyn

Intel dropper nu sit forsøg på at levere processorer til intelligente fjernsyn.

Artikel top billede

I flere år har Intel forsøgt at vinde fodfæste på markedet for intelligente fjernsyn og settop-bokse med sin Atom-processor, men nu kaster verdens største chipfirma håndklædet i ringen. Det skriver Bloomberg. Det er et markant nederlag for Intel - og en sejr for ARM-platformen.

Intel stopper nu udviklingen af processorer til tv-markedet, men vil fortsat levere sine eksisterende modeller - hvis man ellers kan finde købere. Dét har nemlig været meget vanskeligt for Intel.

Nu skal udviklerne i Intels Digital Home Group i stedet fokusere på tavlecomputere, smartphones og de nye ultrabooks.

Intel-chef Paul Otellini har ellers forsøgt at udvide selskabets forretning til andre områder end pc-processorer, hvor Intel allerede sidder på 80 procent af markedet.

Men når det gælder lavenergi-processorer som Atom har Intel haft svært ved at følge med. Her er det stadig ARM, der dominerer. 

I det sidste år har Intel leveret Atom-processorer til nogle få set-top-bokse fra det store amerikanske kabel-tv-selskab Comcast og enkelte europæiske udbydere. De første Google TV-bokse fra Sony og Logitech bruger også Atom.

Men det er slet ikke tilstrækkeligt for Intel.

"Det er ikke stort nok til at udgøre en fodnote i deres regnskab," siger analytikeren Cody Acree til Bloomberg.

Intel har ikke formået at overbevise de store tv-producenter om, at de skal indbygge Atom-processorer i deres fjernsyn. Google TV-produkterne har også udviklet sig til et flop.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub