Kontroversiel dansk auktionsside mister E-mærket

Ørefigen til øreauktion. Anklaget for fusk.

Artikel top billede

E-handelsfondens formand Lars Schmidt Larsen.

E-Handelsfonden giver øreauktionen Adstofte.com sparket. Adstofte mister sit E-mærke. 

Øreauktionen er kommet i massiv modvind efter en afsløring af DR Kontant, der ved at bryde ind i systemet kunne konstatere, at der eksisterer hundredevis af testkonti, som bliver brugt til at byde på auktioner. Det har hævet prisen for almindelige brugere.

Firmaet Intramedia, der har udviklet siden, afbryder også alt samarbejde med Adstofte på grund af "etiske overvejelser".

I testfasen oprettede Intramedia en række testprofiler. Adstoftes stiftere har anklaget, Intramedias ansatte for at stå bag fuskeriet, men det forholder sig lige omvendt indikerer Intramedia i en pressemeddelelse.

"En Intramedia-medarbejder, der havde kontakt til kunden, var opmærksom på, at falske brugere bød auktionspriserne op og dermed snød de almindelige kunder, men han greb ikke ind. Vores medarbejder har ikke selv taget del i ulovlighederne, og han har ikke opnået personlig vinding på dem. Men han undlod at orientere sin chef om, at der blev snydt med testprofilerne. Det kan vi ikke leve med, hverken etisk eller i forhold til markedsføringslovgivningen," skriver firmaets bestyrelsesmøde Christian Elster.

"Vi vil i fremtiden have fokus på, at vores medarbejdere også skal kende reglerne for god etik og markedsføringsskik, så vi kan sige fra, hvis tingene bliver for spegede," siger bestyrelsesformanden.

Har ikke klaget endnu

Adstofte fik tre dage til at forklare miseren til E-handelsfonden, men redegørelsen var ikke tilfredsstillende.

"Vi fik redegørelsen inden for den fastsatte frist på tre hverdage, men finder ikke, at den i tilstrækkelig grad redegør for de væsentligste kritikpunkter fremsat i DR's Kontant og i flere andre medier, samt for hvordan Adstofte.com fremover vil sikre, at forbrugerne kan benytte sitet i tiltro til e-mærkets værdier - derfor fratager vi Adstofte.com's e-mærke," siger e-mærkets direktør Lars Schmidt Larsen.

Adstofte har endnu ikke klaget til fondens egen klageinstans.
E-mærket kan stadig ses på Adstofte hjemmeside, men hvis man klikker på logoet, vil man se, at godkendelsen er trukket tilbage.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice