Kontroversiel dansk auktionsside mister E-mærket

Ørefigen til øreauktion. Anklaget for fusk.

Artikel top billede

E-handelsfondens formand Lars Schmidt Larsen.

E-Handelsfonden giver øreauktionen Adstofte.com sparket. Adstofte mister sit E-mærke. 

Øreauktionen er kommet i massiv modvind efter en afsløring af DR Kontant, der ved at bryde ind i systemet kunne konstatere, at der eksisterer hundredevis af testkonti, som bliver brugt til at byde på auktioner. Det har hævet prisen for almindelige brugere.

Firmaet Intramedia, der har udviklet siden, afbryder også alt samarbejde med Adstofte på grund af "etiske overvejelser".

I testfasen oprettede Intramedia en række testprofiler. Adstoftes stiftere har anklaget, Intramedias ansatte for at stå bag fuskeriet, men det forholder sig lige omvendt indikerer Intramedia i en pressemeddelelse.

"En Intramedia-medarbejder, der havde kontakt til kunden, var opmærksom på, at falske brugere bød auktionspriserne op og dermed snød de almindelige kunder, men han greb ikke ind. Vores medarbejder har ikke selv taget del i ulovlighederne, og han har ikke opnået personlig vinding på dem. Men han undlod at orientere sin chef om, at der blev snydt med testprofilerne. Det kan vi ikke leve med, hverken etisk eller i forhold til markedsføringslovgivningen," skriver firmaets bestyrelsesmøde Christian Elster.

"Vi vil i fremtiden have fokus på, at vores medarbejdere også skal kende reglerne for god etik og markedsføringsskik, så vi kan sige fra, hvis tingene bliver for spegede," siger bestyrelsesformanden.

Har ikke klaget endnu

Adstofte fik tre dage til at forklare miseren til E-handelsfonden, men redegørelsen var ikke tilfredsstillende.

"Vi fik redegørelsen inden for den fastsatte frist på tre hverdage, men finder ikke, at den i tilstrækkelig grad redegør for de væsentligste kritikpunkter fremsat i DR's Kontant og i flere andre medier, samt for hvordan Adstofte.com fremover vil sikre, at forbrugerne kan benytte sitet i tiltro til e-mærkets værdier - derfor fratager vi Adstofte.com's e-mærke," siger e-mærkets direktør Lars Schmidt Larsen.

Adstofte har endnu ikke klaget til fondens egen klageinstans.
E-mærket kan stadig ses på Adstofte hjemmeside, men hvis man klikker på logoet, vil man se, at godkendelsen er trukket tilbage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S