Kontroversiel dansk auktionsside mister E-mærket

Ørefigen til øreauktion. Anklaget for fusk.

Artikel top billede

E-handelsfondens formand Lars Schmidt Larsen.

E-Handelsfonden giver øreauktionen Adstofte.com sparket. Adstofte mister sit E-mærke. 

Øreauktionen er kommet i massiv modvind efter en afsløring af DR Kontant, der ved at bryde ind i systemet kunne konstatere, at der eksisterer hundredevis af testkonti, som bliver brugt til at byde på auktioner. Det har hævet prisen for almindelige brugere.

Firmaet Intramedia, der har udviklet siden, afbryder også alt samarbejde med Adstofte på grund af "etiske overvejelser".

I testfasen oprettede Intramedia en række testprofiler. Adstoftes stiftere har anklaget, Intramedias ansatte for at stå bag fuskeriet, men det forholder sig lige omvendt indikerer Intramedia i en pressemeddelelse.

"En Intramedia-medarbejder, der havde kontakt til kunden, var opmærksom på, at falske brugere bød auktionspriserne op og dermed snød de almindelige kunder, men han greb ikke ind. Vores medarbejder har ikke selv taget del i ulovlighederne, og han har ikke opnået personlig vinding på dem. Men han undlod at orientere sin chef om, at der blev snydt med testprofilerne. Det kan vi ikke leve med, hverken etisk eller i forhold til markedsføringslovgivningen," skriver firmaets bestyrelsesmøde Christian Elster.

"Vi vil i fremtiden have fokus på, at vores medarbejdere også skal kende reglerne for god etik og markedsføringsskik, så vi kan sige fra, hvis tingene bliver for spegede," siger bestyrelsesformanden.

Har ikke klaget endnu

Adstofte fik tre dage til at forklare miseren til E-handelsfonden, men redegørelsen var ikke tilfredsstillende.

"Vi fik redegørelsen inden for den fastsatte frist på tre hverdage, men finder ikke, at den i tilstrækkelig grad redegør for de væsentligste kritikpunkter fremsat i DR's Kontant og i flere andre medier, samt for hvordan Adstofte.com fremover vil sikre, at forbrugerne kan benytte sitet i tiltro til e-mærkets værdier - derfor fratager vi Adstofte.com's e-mærke," siger e-mærkets direktør Lars Schmidt Larsen.

Adstofte har endnu ikke klaget til fondens egen klageinstans.
E-mærket kan stadig ses på Adstofte hjemmeside, men hvis man klikker på logoet, vil man se, at godkendelsen er trukket tilbage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job