Kontroversiel dansk auktionsside mister E-mærket

Ørefigen til øreauktion. Anklaget for fusk.

Artikel top billede

E-handelsfondens formand Lars Schmidt Larsen.

E-Handelsfonden giver øreauktionen Adstofte.com sparket. Adstofte mister sit E-mærke. 

Øreauktionen er kommet i massiv modvind efter en afsløring af DR Kontant, der ved at bryde ind i systemet kunne konstatere, at der eksisterer hundredevis af testkonti, som bliver brugt til at byde på auktioner. Det har hævet prisen for almindelige brugere.

Firmaet Intramedia, der har udviklet siden, afbryder også alt samarbejde med Adstofte på grund af "etiske overvejelser".

I testfasen oprettede Intramedia en række testprofiler. Adstoftes stiftere har anklaget, Intramedias ansatte for at stå bag fuskeriet, men det forholder sig lige omvendt indikerer Intramedia i en pressemeddelelse.

"En Intramedia-medarbejder, der havde kontakt til kunden, var opmærksom på, at falske brugere bød auktionspriserne op og dermed snød de almindelige kunder, men han greb ikke ind. Vores medarbejder har ikke selv taget del i ulovlighederne, og han har ikke opnået personlig vinding på dem. Men han undlod at orientere sin chef om, at der blev snydt med testprofilerne. Det kan vi ikke leve med, hverken etisk eller i forhold til markedsføringslovgivningen," skriver firmaets bestyrelsesmøde Christian Elster.

"Vi vil i fremtiden have fokus på, at vores medarbejdere også skal kende reglerne for god etik og markedsføringsskik, så vi kan sige fra, hvis tingene bliver for spegede," siger bestyrelsesformanden.

Har ikke klaget endnu

Adstofte fik tre dage til at forklare miseren til E-handelsfonden, men redegørelsen var ikke tilfredsstillende.

"Vi fik redegørelsen inden for den fastsatte frist på tre hverdage, men finder ikke, at den i tilstrækkelig grad redegør for de væsentligste kritikpunkter fremsat i DR's Kontant og i flere andre medier, samt for hvordan Adstofte.com fremover vil sikre, at forbrugerne kan benytte sitet i tiltro til e-mærkets værdier - derfor fratager vi Adstofte.com's e-mærke," siger e-mærkets direktør Lars Schmidt Larsen.

Adstofte har endnu ikke klaget til fondens egen klageinstans.
E-mærket kan stadig ses på Adstofte hjemmeside, men hvis man klikker på logoet, vil man se, at godkendelsen er trukket tilbage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S