Er Android-brugere bedre uddannet end iPhone-ejere?

Dine telefon-vaner varierer med dit styresystem

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alt efter hvilket styresystem, du bruger til din telefon, er der større eller mindre sandsynlighed for, at du tit besøger bestemte slags hjemmesider.
 
Det viser en ny undersøgelse fra det norske browser-firma Opera.

Ved hjælp af analyseprogrammet AdMarvel har Opera undersøgt, hvor mange procent af besøgende de forskellige styresystemer har inden for bestemte emner. Det er altså kun de brugere, der har indstalleret Operas browser på deres telefon, der indgår. 

Tallene viser blandt andet, at dem, der bruger Windows Phone, beskæftiger sig mere med emails end brugerne af de andre mobilplatforme.

Undersøgelsen tyder desuden på, at flere Android-brugere har en uddannelse.

Der er nemlig flere med en Android-mobil, der besøger sider på nettet inden for emnet uddannelse sammenlignet med brugere af iPhone, Windows Phone og Blackberry.

Undersøgelsen skal tages med det forbehold, at antallet af Opera-brugere på iOS-platformen sandsynligvis er begrænset, og datagrundlaget måsker derfor er ujævnt fordelt.

Læs hele undersøgelsen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S