Er Android-brugere bedre uddannet end iPhone-ejere?

Dine telefon-vaner varierer med dit styresystem

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alt efter hvilket styresystem, du bruger til din telefon, er der større eller mindre sandsynlighed for, at du tit besøger bestemte slags hjemmesider.
 
Det viser en ny undersøgelse fra det norske browser-firma Opera.

Ved hjælp af analyseprogrammet AdMarvel har Opera undersøgt, hvor mange procent af besøgende de forskellige styresystemer har inden for bestemte emner. Det er altså kun de brugere, der har indstalleret Operas browser på deres telefon, der indgår. 

Tallene viser blandt andet, at dem, der bruger Windows Phone, beskæftiger sig mere med emails end brugerne af de andre mobilplatforme.

Undersøgelsen tyder desuden på, at flere Android-brugere har en uddannelse.

Der er nemlig flere med en Android-mobil, der besøger sider på nettet inden for emnet uddannelse sammenlignet med brugere af iPhone, Windows Phone og Blackberry.

Undersøgelsen skal tages med det forbehold, at antallet af Opera-brugere på iOS-platformen sandsynligvis er begrænset, og datagrundlaget måsker derfor er ujævnt fordelt.

Læs hele undersøgelsen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS