Er Android-brugere bedre uddannet end iPhone-ejere?

Dine telefon-vaner varierer med dit styresystem

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alt efter hvilket styresystem, du bruger til din telefon, er der større eller mindre sandsynlighed for, at du tit besøger bestemte slags hjemmesider.
 
Det viser en ny undersøgelse fra det norske browser-firma Opera.

Ved hjælp af analyseprogrammet AdMarvel har Opera undersøgt, hvor mange procent af besøgende de forskellige styresystemer har inden for bestemte emner. Det er altså kun de brugere, der har indstalleret Operas browser på deres telefon, der indgår. 

Tallene viser blandt andet, at dem, der bruger Windows Phone, beskæftiger sig mere med emails end brugerne af de andre mobilplatforme.

Undersøgelsen tyder desuden på, at flere Android-brugere har en uddannelse.

Der er nemlig flere med en Android-mobil, der besøger sider på nettet inden for emnet uddannelse sammenlignet med brugere af iPhone, Windows Phone og Blackberry.

Undersøgelsen skal tages med det forbehold, at antallet af Opera-brugere på iOS-platformen sandsynligvis er begrænset, og datagrundlaget måsker derfor er ujævnt fordelt.

Læs hele undersøgelsen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network