Er Android-brugere bedre uddannet end iPhone-ejere?

Dine telefon-vaner varierer med dit styresystem

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Alt efter hvilket styresystem, du bruger til din telefon, er der større eller mindre sandsynlighed for, at du tit besøger bestemte slags hjemmesider.
 
Det viser en ny undersøgelse fra det norske browser-firma Opera.

Ved hjælp af analyseprogrammet AdMarvel har Opera undersøgt, hvor mange procent af besøgende de forskellige styresystemer har inden for bestemte emner. Det er altså kun de brugere, der har indstalleret Operas browser på deres telefon, der indgår. 

Tallene viser blandt andet, at dem, der bruger Windows Phone, beskæftiger sig mere med emails end brugerne af de andre mobilplatforme.

Undersøgelsen tyder desuden på, at flere Android-brugere har en uddannelse.

Der er nemlig flere med en Android-mobil, der besøger sider på nettet inden for emnet uddannelse sammenlignet med brugere af iPhone, Windows Phone og Blackberry.

Undersøgelsen skal tages med det forbehold, at antallet af Opera-brugere på iOS-platformen sandsynligvis er begrænset, og datagrundlaget måsker derfor er ujævnt fordelt.

Læs hele undersøgelsen her.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest