Mikroprocessoren fylder 40 år

Den 15. november er der gået 40 år siden lanceringen af Intels legendariske 4004.

Artikel top billede

Intel gør klar til at fejre 40-års jubilæet for sin første komplette cpu, Intel 4004, den 15. november. Det skriver digi.no. På denne dato i 1971 blev chippen nævnt offentligt for første gang - i en annonce i magasinet Electronic News.

I den anledning har Intel oprettet en særlig side med en lang række historiske informationer om mikroprocessorens udvikling, prognoser om fremtidens computere og sjove fakta fra chipbranchen.

Intel bliver regnet for at være den første frit programmerbare kommercielt tilgængelige mikroprocessor. Her havde man for første gang alle de nødvendige komponenter på én chip.

Denne 4-bit-processor havde 2.300 transistorer og kostede 60 dollar. Den havde en taktfrekvens på 740 kilohertz og kunne behandle 60.000 instruktioner i sekundet.

Det giver nogle interessante sammenligninger, som Intel har samlet i dette dokument. Hvis den nuværende Intel Core-processor med en milliard transistorer brugte den samme strukturbredde som Intel 4004, så ville den måle 7 x 3 meter.

Hvis bilernes hastighed havde udviklet sig med samme tempo som cpu-hastigheden, så ville det tage ét sekund at køre fra New York til San Francisco.

Prisen for en transistor er faldet med faktor 50.000 siden 1971. Energiforbruget er også reduceret enormt. Hvis energiforbruget per transistor var det samme som for 40 år siden, ville en moderne bærbar bruge 4.000 gange mere energi og koste 100.000 kr. i strøm om året.

Men den ville selvfølgelig ikke være bærbar - for der findes slet ikke små batterier der kan lagre så meget energi.

Intel 4004 blev brugt i regnemaskiner og kasseapparater, og den blev fremstillet helt frem til 1986.

Herunder er en video udgivet i anledning af jubilæet der fortæller om Intels prognose for processorens fremtid.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S