Mikroprocessoren fylder 40 år

Den 15. november er der gået 40 år siden lanceringen af Intels legendariske 4004.

Artikel top billede

Intel gør klar til at fejre 40-års jubilæet for sin første komplette cpu, Intel 4004, den 15. november. Det skriver digi.no. På denne dato i 1971 blev chippen nævnt offentligt for første gang - i en annonce i magasinet Electronic News.

I den anledning har Intel oprettet en særlig side med en lang række historiske informationer om mikroprocessorens udvikling, prognoser om fremtidens computere og sjove fakta fra chipbranchen.

Intel bliver regnet for at være den første frit programmerbare kommercielt tilgængelige mikroprocessor. Her havde man for første gang alle de nødvendige komponenter på én chip.

Denne 4-bit-processor havde 2.300 transistorer og kostede 60 dollar. Den havde en taktfrekvens på 740 kilohertz og kunne behandle 60.000 instruktioner i sekundet.

Det giver nogle interessante sammenligninger, som Intel har samlet i dette dokument. Hvis den nuværende Intel Core-processor med en milliard transistorer brugte den samme strukturbredde som Intel 4004, så ville den måle 7 x 3 meter.

Hvis bilernes hastighed havde udviklet sig med samme tempo som cpu-hastigheden, så ville det tage ét sekund at køre fra New York til San Francisco.

Prisen for en transistor er faldet med faktor 50.000 siden 1971. Energiforbruget er også reduceret enormt. Hvis energiforbruget per transistor var det samme som for 40 år siden, ville en moderne bærbar bruge 4.000 gange mere energi og koste 100.000 kr. i strøm om året.

Men den ville selvfølgelig ikke være bærbar - for der findes slet ikke små batterier der kan lagre så meget energi.

Intel 4004 blev brugt i regnemaskiner og kasseapparater, og den blev fremstillet helt frem til 1986.

Herunder er en video udgivet i anledning af jubilæet der fortæller om Intels prognose for processorens fremtid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS