Harddisk-krisen rammer hårdt

De thailandske oversvømmelser har halveret harddisk-produktionen hos Toshiba og Western Digital.

Artikel top billede

De store harddisk-firmaer kæmper fortsat med konsekvenserne af oversvømmelserne i Thailand. I de seneste uger er harddisk-priserne steget voldsomt og nu har stort set alle producenterne sænket prognoser for produktionen i det aktuelle kvartal.

Ifølge den taiwanesiske nyhedstjeneste Digitimes forventer Seagate kun at producere 41-45 millioner harddiske i dette kvartal og det er 10-18 procent mindre end i de foregående tre måneder.

Seagate har fået gang i produktionen igen på sine fabrikker i Thailand, men der mangler komponenter fra selskabets underleverandører og der går kun langsomt fremad.

Situationen er endnu værre hos konkurrenterne Toshiba og Western Digital. Her blev fabrikkerne oversvømmet og det har været nødvendigt at flytte produktionen til andre faciliteter.

Begge regner kun med at levere halvdelen af det planlagte antal harddiske i dette kvartal. Toshiba forventer en produktion på 12 millioner enheder, mens Western Digital regner med at kunne producere 22-26 millioner.

Hos Hitachi har man også sænket sin prognose fra 31-32 millioner harddiske til 20 millioner i det aktuelle kvartal.

Digitimes skriver at der er brug for omkring 180 millioner harddiske på verdensplan i kvartalet - men produktionen er altså en tredjedel lavere.

Det kan mærkes på priserne. De er steget voldsomt i de seneste uger. For nogle 1- og 2-TB modeller er prisen tredoblet i forhold til niveauet før krisen.

Det rammer også pc-priserne - og det kan betyde at mindre pc-firmaer får svært ved at skaffe harddiske, mens de store leverandører kommer først i køen.

Et alternativ kan selvfølgelig være at bruge Flash-baserede SSD'er i stedet for mekaniske harddiske, men de er stadig dyre og anvendes fortrinsvis i mobile computere.

Thailand-katastrofen kan dermed også være med til at sætte endnu mere skub i bevægelsen fra stationære til mobile pc-platforme.

I det indeværende kvartal anslår analysefirmaet IDC at pc-salget kan falde med 10 procent - også selvom de store harddisk-producenter relativt hurtigt får gang i produktionen igen.

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S