Harddisk-krisen rammer hårdt

De thailandske oversvømmelser har halveret harddisk-produktionen hos Toshiba og Western Digital.

Artikel top billede

De store harddisk-firmaer kæmper fortsat med konsekvenserne af oversvømmelserne i Thailand. I de seneste uger er harddisk-priserne steget voldsomt og nu har stort set alle producenterne sænket prognoser for produktionen i det aktuelle kvartal.

Ifølge den taiwanesiske nyhedstjeneste Digitimes forventer Seagate kun at producere 41-45 millioner harddiske i dette kvartal og det er 10-18 procent mindre end i de foregående tre måneder.

Seagate har fået gang i produktionen igen på sine fabrikker i Thailand, men der mangler komponenter fra selskabets underleverandører og der går kun langsomt fremad.

Situationen er endnu værre hos konkurrenterne Toshiba og Western Digital. Her blev fabrikkerne oversvømmet og det har været nødvendigt at flytte produktionen til andre faciliteter.

Begge regner kun med at levere halvdelen af det planlagte antal harddiske i dette kvartal. Toshiba forventer en produktion på 12 millioner enheder, mens Western Digital regner med at kunne producere 22-26 millioner.

Hos Hitachi har man også sænket sin prognose fra 31-32 millioner harddiske til 20 millioner i det aktuelle kvartal.

Digitimes skriver at der er brug for omkring 180 millioner harddiske på verdensplan i kvartalet - men produktionen er altså en tredjedel lavere.

Det kan mærkes på priserne. De er steget voldsomt i de seneste uger. For nogle 1- og 2-TB modeller er prisen tredoblet i forhold til niveauet før krisen.

Det rammer også pc-priserne - og det kan betyde at mindre pc-firmaer får svært ved at skaffe harddiske, mens de store leverandører kommer først i køen.

Et alternativ kan selvfølgelig være at bruge Flash-baserede SSD'er i stedet for mekaniske harddiske, men de er stadig dyre og anvendes fortrinsvis i mobile computere.

Thailand-katastrofen kan dermed også være med til at sætte endnu mere skub i bevægelsen fra stationære til mobile pc-platforme.

I det indeværende kvartal anslår analysefirmaet IDC at pc-salget kan falde med 10 procent - også selvom de store harddisk-producenter relativt hurtigt får gang i produktionen igen.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse