Her er Microsofts planer for Kinect og Xbox

Microsoft vil indbygge Kinect direkte i fjernsyn - og sælge to meget forskellige versioner af sin næste konsol.

Artikel top billede

Fremover bliver den populære bevægelsesstyring Kinect indbygget direkte i tv'et. Det skriver iPad-avisen The Daily. Microsoft forhandler i øjeblikket med tv-producenter som Sony og Vizio om at integrere Kinect i deres fjernsyn. Det fortæller kilder til The Daily.

Hos Microsoft ønsker man at få Kinect ud i så mange hjem som muligt - og det skal altså ske ved at integrere teknologien med fjernsynet.

Det antydes at et Kinect-udstyret fjernsyn også kan udnytte bevægelsesstyringen selvom man ikke har en Xbox 360 konsol.

Det skal sandsynligvis fungere ved at koble fjernsynet til den lokale computer over et trådløst netværk, hvor man så kan betjene fjernsynet ved at gestikulere. Man kunne f.eks. slukke fjernsynet ved at bevæge sin arm frem og tilbage.

En anden mulighed er, at systemet automatisk kan genkende hvem der sidder foran fjernsynet og skifte til deres favoritkanal.

Dermed kommer Microsoft til at konkurrere med Google TV og måske også med Apple, der ventes at lancere sit eget tv til næste år.

Microsoft er også på vej med en særlig pc-version af Kinect og et kommerciel udviklerværktøj er klar om kort tid.

Samtidig kommer der stadig flere rygter om den næste Xbox-generation. Britiske Gamesindustry.biz skriver at der kommer to meget forskellige versioner. En slags set-top-boks, der skal være meget billig og derfor ikke indeholder et optisk drev eller andre ekstra funktioner. Og en stor udgave med optisk drev, harddisk og bagudkompatibilitet.

Den billige og slanke udgave skal blandt andet bruges til at streame indhold fra nettet, f.eks. film fra Netflix (hvilket stadig ikke officielt er muligt i Danmark), mens den dyrere version er rettet mod hard-core gamere.

Gamesindustry.biz skriver også at Microsoft vil præsentere sin næste konsol på E3 konferencen i midten af 2012, men den kommer først på markedet i 2013.

Forgængeren Xbox 360 sælger stadig godt - og det skyldes ikke mindst Kinect, der har fået en plads i Guinness Rekordbog som det hurtigst sælgende forbrugerprodukt nogensinde. Alene i de første to måneder efter lanceringen i november 2010 blev der solgt otte millioner enheder.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S