Ny software måler om Photoshop har gjort dig smuk

Kære Photoshop - hvem er den smukkeste i det ganske land?

Artikel top billede

I gamle dage skulle man bruge timer foran spejlet for at blive pæn - i dag kan det klares med et par klik i Photoshop. Det er en kendt sag at mange af de flotte billeder i modeblade og kosmetik-annoncer er forsynet med et tykt lag digitalt make-up. Nu har en professor fra universitetet i britiske Dartmouth udviklet et program, som skulle være i stand til at måle hvor meget et givent billede er blevet manipuleret.

Lovgiverne i flere europæiske lande har ligefrem krævet at digitalt manipulerede billeder skal mærkes. Men professor Hany Farid mener at det er for simpelt, hvis man blot skelner mellem et originalbillede og et behandlet fotografi. Der er trods alt stor forskel på at lave et par små korrektioner og så et digitalt indgreb, der fuldstændig forandrer personens udseende.

Sammen med en studerende har han udviklet et softwareværktøj der tildeler hvert billede en score mellem 1 og 5 - hvor 1-tallet repræsenterer små ændringer og 5 betyder at der er foretaget meget store manipulationer.

Hans forskning bliver beskrevet i New York Times og man kan se eksempler på billedmanipulationer på hans egen hjemmeside.

Forskeren har "trænet" sit program med billeder fra professionelle fotoredigerings-firmaer og samtidig rekrutteret en stor gruppe af testpersoner, som skulle sammenligne før- og -efter-billeder og placere dem på skalaen fra 1 til 5.

Han advarer om at der er en tendens til at gå helt amok med Photoshop, indtil resultatet ikke har meget til fælles med det oprindelige motiv.

"Du retter en ting, så en anden, og snart ender du med et billede af Barbie," som han siger.

I USA har American Medical Association opfordret annoncører til at holde sig tilbage med at bruge manipulerede billeder som skaber urealistiske forventninger til kroppens udseende. Det frygtes at falske billeder af supertynde modeller kan føre til spiseforstyrrelser og anoreksi hos unge piger, der jagter et kropsideal som altså kun findes i Photoshop.

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems