Apple vil bruge brændselsceller til mobile computere

Apple udvikler mobile computere med brændselsceller, der kan køre i dage eller uger.

Artikel top billede

Måske bliver Apples Macbooks snart udstyret med brændselsceller. Apple har indsendt to patentansøgninger, som beskriver et system med brændselsceller til bærbare computere. Det skriver Apple Insider. I den første patentansøgning med titlen "Fuel Cell System to Power a Portable Computing Device" henviser Apple til, at der er en stigende interesse hos forbrugerne for vedvarende energikilder.

Faktisk har USA brug for at gøre sig uafhængig af fossile energikilder fra ustabile stater eller offshore-platforme, der kan forurene kysterne, hedder det i patentansøgningen. Det er meget usædvanligt at skrive om motivationen bag en opfindelse i et patentskrift.

Apple skriver også, at den høje energitæthed i en brændselscelle kan gøre det muligt at holde en computer kørende i flere dage eller uger.

Den bærbare computer har dog stadig brug for et normalt batteri, men det behøver ikke være så stort som de nuværende notebook-batterier. Brændselscellen sørger så for at oplade batteriet.

Men Apple erkender i sin ansøgning, at det bliver svært at fremstille brændselsceller som er små og billige nok.

Det største problem er, hvordan man skal genopfylde brændselscellen når den er tom. Den nødvendige brændsel er stadig under udvikling og det vil kræve et netværk af forhandlere - Apple kunne selvfølgelig bruge sine egne butikker.

Der findes allerede flere produkter med brændselscelle-teknologi på markedet. MTI Micro sælger således en lille brændselscelle på størrelse med en ekstern harddisk, Mobion, der kan oplade mobiltelefoner, musikafspillere og bærbare computere.

Brændselsceller med brint bruges også til elbiler. Her er der typisk tale om brint som er presset sammen under et meget højt tryk for at kunne opbevares i en tryktank. Brændselscellen leverer så energi til bilens elmotor.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S