Apple vil bruge brændselsceller til mobile computere

Apple udvikler mobile computere med brændselsceller, der kan køre i dage eller uger.

Artikel top billede

Måske bliver Apples Macbooks snart udstyret med brændselsceller. Apple har indsendt to patentansøgninger, som beskriver et system med brændselsceller til bærbare computere. Det skriver Apple Insider. I den første patentansøgning med titlen "Fuel Cell System to Power a Portable Computing Device" henviser Apple til, at der er en stigende interesse hos forbrugerne for vedvarende energikilder.

Faktisk har USA brug for at gøre sig uafhængig af fossile energikilder fra ustabile stater eller offshore-platforme, der kan forurene kysterne, hedder det i patentansøgningen. Det er meget usædvanligt at skrive om motivationen bag en opfindelse i et patentskrift.

Apple skriver også, at den høje energitæthed i en brændselscelle kan gøre det muligt at holde en computer kørende i flere dage eller uger.

Den bærbare computer har dog stadig brug for et normalt batteri, men det behøver ikke være så stort som de nuværende notebook-batterier. Brændselscellen sørger så for at oplade batteriet.

Men Apple erkender i sin ansøgning, at det bliver svært at fremstille brændselsceller som er små og billige nok.

Det største problem er, hvordan man skal genopfylde brændselscellen når den er tom. Den nødvendige brændsel er stadig under udvikling og det vil kræve et netværk af forhandlere - Apple kunne selvfølgelig bruge sine egne butikker.

Der findes allerede flere produkter med brændselscelle-teknologi på markedet. MTI Micro sælger således en lille brændselscelle på størrelse med en ekstern harddisk, Mobion, der kan oplade mobiltelefoner, musikafspillere og bærbare computere.

Brændselsceller med brint bruges også til elbiler. Her er der typisk tale om brint som er presset sammen under et meget højt tryk for at kunne opbevares i en tryktank. Brændselscellen leverer så energi til bilens elmotor.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S