Apple vil bruge brændselsceller til mobile computere

Apple udvikler mobile computere med brændselsceller, der kan køre i dage eller uger.

Artikel top billede

Måske bliver Apples Macbooks snart udstyret med brændselsceller. Apple har indsendt to patentansøgninger, som beskriver et system med brændselsceller til bærbare computere. Det skriver Apple Insider. I den første patentansøgning med titlen "Fuel Cell System to Power a Portable Computing Device" henviser Apple til, at der er en stigende interesse hos forbrugerne for vedvarende energikilder.

Faktisk har USA brug for at gøre sig uafhængig af fossile energikilder fra ustabile stater eller offshore-platforme, der kan forurene kysterne, hedder det i patentansøgningen. Det er meget usædvanligt at skrive om motivationen bag en opfindelse i et patentskrift.

Apple skriver også, at den høje energitæthed i en brændselscelle kan gøre det muligt at holde en computer kørende i flere dage eller uger.

Den bærbare computer har dog stadig brug for et normalt batteri, men det behøver ikke være så stort som de nuværende notebook-batterier. Brændselscellen sørger så for at oplade batteriet.

Men Apple erkender i sin ansøgning, at det bliver svært at fremstille brændselsceller som er små og billige nok.

Det største problem er, hvordan man skal genopfylde brændselscellen når den er tom. Den nødvendige brændsel er stadig under udvikling og det vil kræve et netværk af forhandlere - Apple kunne selvfølgelig bruge sine egne butikker.

Der findes allerede flere produkter med brændselscelle-teknologi på markedet. MTI Micro sælger således en lille brændselscelle på størrelse med en ekstern harddisk, Mobion, der kan oplade mobiltelefoner, musikafspillere og bærbare computere.

Brændselsceller med brint bruges også til elbiler. Her er der typisk tale om brint som er presset sammen under et meget højt tryk for at kunne opbevares i en tryktank. Brændselscellen leverer så energi til bilens elmotor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse