Facebook indblandet i hver tredje skilsmisse

Facebook er både årsag til skilsmisser - og effektivt måde at afsløre dem på.

Artikel top billede

Facebook har en stor plads i af mange engelske skilsmisser.

En opgørelse viser, at ordet Facebook optræder i en tredjedel af alle skilsmisser, hvor den ene part vil skilles, fordi ægtefællen har udvist "urimelig adfærd".

Den mest udbredte årsag til, at Facebook optræder i sagsakterne er, at den ene part mener, at ægtefællens ageren på Facebook er bevis for, at han eller hun har haft upassende kontakt med personer af det modsatte køn.

Men en lige så stor del af klagerne hænger skyldes, at ægtefæller er blevet omtalt i lidet flaterende vendinger på partnerens Facebook-væg, efter at paret flyttede fra hinanden.

Tre mest udbredte årsager til at Facebook nævnes:
1. Upassende beskeder til personer af det modsatte køn
2. Personer der taler nedsættende om deres eks på Facebook
3. Facebook-venner der fortæller afslørende detaljer om ægtefællers opførsel på Facebook
[quote]
[/quote] Optællingen er lavet af Divorce Online, der lavede den samme i 2009. Der er sket en stigning på 13 procent i forhold til, hvor ofte Facebook nævnes. Tallet er udregnet på baggrund af 5000 skilsmisseanmodninger.

[quote]"Folk skal være forsigtige med, hvad de skriver på deres væg for retssalene begynder at bruge det som bevis, når der skal afgøres økonomiske uenigheder eller afgøres forældremyndigheder," siger en talsmand fra Divorce-Online, Mark Keenan.  

Twitter indgik af samme årsag i en mindre række skilsmissebegæringer.[/quote]

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest