Facebook indblandet i hver tredje skilsmisse

Facebook er både årsag til skilsmisser - og effektivt måde at afsløre dem på.

Artikel top billede

Facebook har en stor plads i af mange engelske skilsmisser.

En opgørelse viser, at ordet Facebook optræder i en tredjedel af alle skilsmisser, hvor den ene part vil skilles, fordi ægtefællen har udvist "urimelig adfærd".

Den mest udbredte årsag til, at Facebook optræder i sagsakterne er, at den ene part mener, at ægtefællens ageren på Facebook er bevis for, at han eller hun har haft upassende kontakt med personer af det modsatte køn.

Men en lige så stor del af klagerne hænger skyldes, at ægtefæller er blevet omtalt i lidet flaterende vendinger på partnerens Facebook-væg, efter at paret flyttede fra hinanden.

Tre mest udbredte årsager til at Facebook nævnes:
1. Upassende beskeder til personer af det modsatte køn
2. Personer der taler nedsættende om deres eks på Facebook
3. Facebook-venner der fortæller afslørende detaljer om ægtefællers opførsel på Facebook
[quote]
[/quote] Optællingen er lavet af Divorce Online, der lavede den samme i 2009. Der er sket en stigning på 13 procent i forhold til, hvor ofte Facebook nævnes. Tallet er udregnet på baggrund af 5000 skilsmisseanmodninger.

[quote]"Folk skal være forsigtige med, hvad de skriver på deres væg for retssalene begynder at bruge det som bevis, når der skal afgøres økonomiske uenigheder eller afgøres forældremyndigheder," siger en talsmand fra Divorce-Online, Mark Keenan.  

Twitter indgik af samme årsag i en mindre række skilsmissebegæringer.[/quote]

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S