Facebook indblandet i hver tredje skilsmisse

Facebook er både årsag til skilsmisser - og effektivt måde at afsløre dem på.

Artikel top billede

Facebook har en stor plads i af mange engelske skilsmisser.

En opgørelse viser, at ordet Facebook optræder i en tredjedel af alle skilsmisser, hvor den ene part vil skilles, fordi ægtefællen har udvist "urimelig adfærd".

Den mest udbredte årsag til, at Facebook optræder i sagsakterne er, at den ene part mener, at ægtefællens ageren på Facebook er bevis for, at han eller hun har haft upassende kontakt med personer af det modsatte køn.

Men en lige så stor del af klagerne hænger skyldes, at ægtefæller er blevet omtalt i lidet flaterende vendinger på partnerens Facebook-væg, efter at paret flyttede fra hinanden.

Tre mest udbredte årsager til at Facebook nævnes:
1. Upassende beskeder til personer af det modsatte køn
2. Personer der taler nedsættende om deres eks på Facebook
3. Facebook-venner der fortæller afslørende detaljer om ægtefællers opførsel på Facebook
[quote]
[/quote] Optællingen er lavet af Divorce Online, der lavede den samme i 2009. Der er sket en stigning på 13 procent i forhold til, hvor ofte Facebook nævnes. Tallet er udregnet på baggrund af 5000 skilsmisseanmodninger.

[quote]"Folk skal være forsigtige med, hvad de skriver på deres væg for retssalene begynder at bruge det som bevis, når der skal afgøres økonomiske uenigheder eller afgøres forældremyndigheder," siger en talsmand fra Divorce-Online, Mark Keenan.  

Twitter indgik af samme årsag i en mindre række skilsmissebegæringer.[/quote]

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S