LG klar med verdens største OLED-skærm

Den nye superskærm måler 55 tommer og er kun 4 mm tyk.

Artikel top billede

Koreanske LG vil præsentere verdens største OLED-fjernsyn i den kommende uge på Consumer Electronics Show i Las Vegas. OLED betyder Organic Light Emitting Diode og er den teknologi, som sandsynligvis kommer til at afløse dagens LCD/LED- og plasma-skærme.

LG fortæller i sin blog at skærmen måler 55 tommer, den er kun 4 mm tyk og vejer 7,5 kg. Den bruger en ny generation af OLED-teknologien med de såkaldte "4 Color Pixels", som skal give en meget naturlig farvegengivelse (de fire farver er rød, grøn, blå og hvid).

Der er også indbygget en teknologi kaldet Color Refiner med en nyudviklet algoritme, der skal sørge for at farverne ser ens ud fra forskellige synsvinkler. Det har været et problem med andre OLED-modeller; hvis man kigger lidt fra siden bliver farverne helt anderledes.

LG praler også med at fjernsynet har "infinite contrast" og billedopdateringen skulle være 1.000 gange hurtigere end LCD/LED-skærme.

Et af de største problemer for OLED-paneler indtil nu har været prisen - de er alt for dyre. Men LG fortæller at man har udviklet en ny fremstillingsproces som skulle reducere prisen drastisk.

Det forlyder dog ikke, hvad fjernsynet skal koste eller hvornår det kommer på markedet. Trods optimistiske prognoser venter OLED-teknologien stadig på sit gennembrud til de store skærme. Sony har tidligere solgt et lille 11-tommers OLED-fjernsyn, men det forsvandt igen.

Til gengæld bliver OLED-paneler brugt i mange smartphones, og de kommer måske også snart i tavlecomputere.

OLED har mange potentielle fordele fremfor de LCD- og plasmaskærme, som bruges i dag. OLED-skærme bruger mindre strøm og fylder mindre, og billedkvaliteten skulle være bedre. De organiske lysdioder er billige i masseproduktion, og teknologien kan vise lyse og farvemættede billeder uden bagbelysning som LCD. På den måde kan OLED-skærmene blive fladere.
 
På en LCD-skærm lyser bagbelysningen hele tiden, og skærmene har derfor svært ved at vise den rene farve sort, fordi der altid slipper lys igennem. I OLED-skærmen bliver lyset produceret i hver enkelt pixel, der består af tre dioder, en rød, grøn og blå. LG har så tilføjet en fjerde farve.
 
Fordi der spares strøm til bagbelysningen, skulle strømforbruget være under halvdelen i forhold til LCD. Og sammenlignet med de strømslugende plasmaskærme er besparelsen endnu større.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S