LG klar med verdens største OLED-skærm

Den nye superskærm måler 55 tommer og er kun 4 mm tyk.

Artikel top billede

Koreanske LG vil præsentere verdens største OLED-fjernsyn i den kommende uge på Consumer Electronics Show i Las Vegas. OLED betyder Organic Light Emitting Diode og er den teknologi, som sandsynligvis kommer til at afløse dagens LCD/LED- og plasma-skærme.

LG fortæller i sin blog at skærmen måler 55 tommer, den er kun 4 mm tyk og vejer 7,5 kg. Den bruger en ny generation af OLED-teknologien med de såkaldte "4 Color Pixels", som skal give en meget naturlig farvegengivelse (de fire farver er rød, grøn, blå og hvid).

Der er også indbygget en teknologi kaldet Color Refiner med en nyudviklet algoritme, der skal sørge for at farverne ser ens ud fra forskellige synsvinkler. Det har været et problem med andre OLED-modeller; hvis man kigger lidt fra siden bliver farverne helt anderledes.

LG praler også med at fjernsynet har "infinite contrast" og billedopdateringen skulle være 1.000 gange hurtigere end LCD/LED-skærme.

Et af de største problemer for OLED-paneler indtil nu har været prisen - de er alt for dyre. Men LG fortæller at man har udviklet en ny fremstillingsproces som skulle reducere prisen drastisk.

Det forlyder dog ikke, hvad fjernsynet skal koste eller hvornår det kommer på markedet. Trods optimistiske prognoser venter OLED-teknologien stadig på sit gennembrud til de store skærme. Sony har tidligere solgt et lille 11-tommers OLED-fjernsyn, men det forsvandt igen.

Til gengæld bliver OLED-paneler brugt i mange smartphones, og de kommer måske også snart i tavlecomputere.

OLED har mange potentielle fordele fremfor de LCD- og plasmaskærme, som bruges i dag. OLED-skærme bruger mindre strøm og fylder mindre, og billedkvaliteten skulle være bedre. De organiske lysdioder er billige i masseproduktion, og teknologien kan vise lyse og farvemættede billeder uden bagbelysning som LCD. På den måde kan OLED-skærmene blive fladere.
 
På en LCD-skærm lyser bagbelysningen hele tiden, og skærmene har derfor svært ved at vise den rene farve sort, fordi der altid slipper lys igennem. I OLED-skærmen bliver lyset produceret i hver enkelt pixel, der består af tre dioder, en rød, grøn og blå. LG har så tilføjet en fjerde farve.
 
Fordi der spares strøm til bagbelysningen, skulle strømforbruget være under halvdelen i forhold til LCD. Og sammenlignet med de strømslugende plasmaskærme er besparelsen endnu større.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos