LG klar med verdens største OLED-skærm

Den nye superskærm måler 55 tommer og er kun 4 mm tyk.

Artikel top billede

Koreanske LG vil præsentere verdens største OLED-fjernsyn i den kommende uge på Consumer Electronics Show i Las Vegas. OLED betyder Organic Light Emitting Diode og er den teknologi, som sandsynligvis kommer til at afløse dagens LCD/LED- og plasma-skærme.

LG fortæller i sin blog at skærmen måler 55 tommer, den er kun 4 mm tyk og vejer 7,5 kg. Den bruger en ny generation af OLED-teknologien med de såkaldte "4 Color Pixels", som skal give en meget naturlig farvegengivelse (de fire farver er rød, grøn, blå og hvid).

Der er også indbygget en teknologi kaldet Color Refiner med en nyudviklet algoritme, der skal sørge for at farverne ser ens ud fra forskellige synsvinkler. Det har været et problem med andre OLED-modeller; hvis man kigger lidt fra siden bliver farverne helt anderledes.

LG praler også med at fjernsynet har "infinite contrast" og billedopdateringen skulle være 1.000 gange hurtigere end LCD/LED-skærme.

Et af de største problemer for OLED-paneler indtil nu har været prisen - de er alt for dyre. Men LG fortæller at man har udviklet en ny fremstillingsproces som skulle reducere prisen drastisk.

Det forlyder dog ikke, hvad fjernsynet skal koste eller hvornår det kommer på markedet. Trods optimistiske prognoser venter OLED-teknologien stadig på sit gennembrud til de store skærme. Sony har tidligere solgt et lille 11-tommers OLED-fjernsyn, men det forsvandt igen.

Til gengæld bliver OLED-paneler brugt i mange smartphones, og de kommer måske også snart i tavlecomputere.

OLED har mange potentielle fordele fremfor de LCD- og plasmaskærme, som bruges i dag. OLED-skærme bruger mindre strøm og fylder mindre, og billedkvaliteten skulle være bedre. De organiske lysdioder er billige i masseproduktion, og teknologien kan vise lyse og farvemættede billeder uden bagbelysning som LCD. På den måde kan OLED-skærmene blive fladere.
 
På en LCD-skærm lyser bagbelysningen hele tiden, og skærmene har derfor svært ved at vise den rene farve sort, fordi der altid slipper lys igennem. I OLED-skærmen bliver lyset produceret i hver enkelt pixel, der består af tre dioder, en rød, grøn og blå. LG har så tilføjet en fjerde farve.
 
Fordi der spares strøm til bagbelysningen, skulle strømforbruget være under halvdelen i forhold til LCD. Og sammenlignet med de strømslugende plasmaskærme er besparelsen endnu større.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job