De 10 vigtigste teknologier i 2011

ComON-læsere peger på de største gennembrud i 2011.

Artikel top billede

ComON har spurgt, hvilket teknologier og it-relaterede opfindelser, der var med til at forme 2011. Her er listen, som den ser ud, når ComON-læserne husker 2011.

1. HTML5

På en klar førsteplads har læserne valgt HTML5. Webstandarden er ikke knyttet til 2011, men det var i 2011, at vi fik flere eksempler på, at næste skridt inden for HTML kommer til at gøre livet lettere for webudviklere og kommer til at give webbrugere mange nye muligheder.

Adobe, der har mange produkter, som reelt er alternativer til HTML5, begyndte i 2011 for alvor at vise redskaber frem, som gør brug af HTML5. Også Microsoft valgte at bygge deres SkyDrive-tjeneste helt om, så den via HTML5 kan køre på mange forskellige platforme.

Hvis man mangler indsigt i de forbedringer og forenklinger, som HTML5 fører med sig, har Google lavet HTML5rocks.com, der giver et hurtigt overblik.

2. Cloud

Tjenester i skyen er heller ikke isoleret til 2011. Men i årets løb fik mange øjnene op for mulighederne. Ikke mindst som følge af hæftig markedsføring af Microsofts produkter på området.

3. Kinect

Microsoft Kinect er en af de seneste nyskabelser på spilleområdet, hvor Microsoft lagde et ekstra lag af interaktivitet på computerspil i forhold til Nintendo Wii. Vi mangler stadig at se et stort udvalg af spil, der understøtter tilføjelsen til Xbox, men ComON-læserne mener, at Microsoft alligevel fortjener en tredjeplads for Kinect.

4. ARM

ARM-arkitekturen lever i mange af vores gadgets og er med til at gøre dem mindre og mere strømeffektive.

5. Watson

Watson var IBMs supercomputer, der i 2011 havde held til at matche konkurrencen med menneskelige udfordrere i spillet Jeopardy, hvor det ikke bare gælder om at rå regnekraft men logisk sans.
Artiklen fortsætter under videoen:

De sidste fem pladser gik til touchteknologien, Apples Siri, de ultratynde Ultrabooks, Chrome og på sidstepladsen kom LTE, der så småt er begyndt at blive rullet ud i Danmark, men som ifølge ComON-læserne ikke er interessant nok at beskæftige sig med endnu.

Redaktionen takker for deltagelsen. Vi har trukket lod og offentliggør i ugens løb, hvem er har vundet en AR Drone som førstepræmie, en SSD-disk som andenpræmie og et sæt hovedtelefoner som tredjepræmie.

Læses lige nu

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job