De 10 vigtigste teknologier i 2011

ComON-læsere peger på de største gennembrud i 2011.

Artikel top billede

ComON har spurgt, hvilket teknologier og it-relaterede opfindelser, der var med til at forme 2011. Her er listen, som den ser ud, når ComON-læserne husker 2011.

1. HTML5

På en klar førsteplads har læserne valgt HTML5. Webstandarden er ikke knyttet til 2011, men det var i 2011, at vi fik flere eksempler på, at næste skridt inden for HTML kommer til at gøre livet lettere for webudviklere og kommer til at give webbrugere mange nye muligheder.

Adobe, der har mange produkter, som reelt er alternativer til HTML5, begyndte i 2011 for alvor at vise redskaber frem, som gør brug af HTML5. Også Microsoft valgte at bygge deres SkyDrive-tjeneste helt om, så den via HTML5 kan køre på mange forskellige platforme.

Hvis man mangler indsigt i de forbedringer og forenklinger, som HTML5 fører med sig, har Google lavet HTML5rocks.com, der giver et hurtigt overblik.

2. Cloud

Tjenester i skyen er heller ikke isoleret til 2011. Men i årets løb fik mange øjnene op for mulighederne. Ikke mindst som følge af hæftig markedsføring af Microsofts produkter på området.

3. Kinect

Microsoft Kinect er en af de seneste nyskabelser på spilleområdet, hvor Microsoft lagde et ekstra lag af interaktivitet på computerspil i forhold til Nintendo Wii. Vi mangler stadig at se et stort udvalg af spil, der understøtter tilføjelsen til Xbox, men ComON-læserne mener, at Microsoft alligevel fortjener en tredjeplads for Kinect.

4. ARM

ARM-arkitekturen lever i mange af vores gadgets og er med til at gøre dem mindre og mere strømeffektive.

5. Watson

Watson var IBMs supercomputer, der i 2011 havde held til at matche konkurrencen med menneskelige udfordrere i spillet Jeopardy, hvor det ikke bare gælder om at rå regnekraft men logisk sans.
Artiklen fortsætter under videoen:

De sidste fem pladser gik til touchteknologien, Apples Siri, de ultratynde Ultrabooks, Chrome og på sidstepladsen kom LTE, der så småt er begyndt at blive rullet ud i Danmark, men som ifølge ComON-læserne ikke er interessant nok at beskæftige sig med endnu.

Redaktionen takker for deltagelsen. Vi har trukket lod og offentliggør i ugens løb, hvem er har vundet en AR Drone som førstepræmie, en SSD-disk som andenpræmie og et sæt hovedtelefoner som tredjepræmie.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos