De 10 vigtigste teknologier i 2011

ComON-læsere peger på de største gennembrud i 2011.

Artikel top billede

ComON har spurgt, hvilket teknologier og it-relaterede opfindelser, der var med til at forme 2011. Her er listen, som den ser ud, når ComON-læserne husker 2011.

1. HTML5

På en klar førsteplads har læserne valgt HTML5. Webstandarden er ikke knyttet til 2011, men det var i 2011, at vi fik flere eksempler på, at næste skridt inden for HTML kommer til at gøre livet lettere for webudviklere og kommer til at give webbrugere mange nye muligheder.

Adobe, der har mange produkter, som reelt er alternativer til HTML5, begyndte i 2011 for alvor at vise redskaber frem, som gør brug af HTML5. Også Microsoft valgte at bygge deres SkyDrive-tjeneste helt om, så den via HTML5 kan køre på mange forskellige platforme.

Hvis man mangler indsigt i de forbedringer og forenklinger, som HTML5 fører med sig, har Google lavet HTML5rocks.com, der giver et hurtigt overblik.

2. Cloud

Tjenester i skyen er heller ikke isoleret til 2011. Men i årets løb fik mange øjnene op for mulighederne. Ikke mindst som følge af hæftig markedsføring af Microsofts produkter på området.

3. Kinect

Microsoft Kinect er en af de seneste nyskabelser på spilleområdet, hvor Microsoft lagde et ekstra lag af interaktivitet på computerspil i forhold til Nintendo Wii. Vi mangler stadig at se et stort udvalg af spil, der understøtter tilføjelsen til Xbox, men ComON-læserne mener, at Microsoft alligevel fortjener en tredjeplads for Kinect.

4. ARM

ARM-arkitekturen lever i mange af vores gadgets og er med til at gøre dem mindre og mere strømeffektive.

5. Watson

Watson var IBMs supercomputer, der i 2011 havde held til at matche konkurrencen med menneskelige udfordrere i spillet Jeopardy, hvor det ikke bare gælder om at rå regnekraft men logisk sans.
Artiklen fortsætter under videoen:

De sidste fem pladser gik til touchteknologien, Apples Siri, de ultratynde Ultrabooks, Chrome og på sidstepladsen kom LTE, der så småt er begyndt at blive rullet ud i Danmark, men som ifølge ComON-læserne ikke er interessant nok at beskæftige sig med endnu.

Redaktionen takker for deltagelsen. Vi har trukket lod og offentliggør i ugens løb, hvem er har vundet en AR Drone som førstepræmie, en SSD-disk som andenpræmie og et sæt hovedtelefoner som tredjepræmie.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos