Intels Clover Trail skal erobre tablet-markedet

I årets anden halvdel kommer Intels Clover Trail-processor, der skal kombineres med Windows 8 i tavlecomputere.

Artikel top billede

I den kommende tid vil Intel investere stort for at erobre det voksende marked for tavlecomputere og andre små mobile enheder. Det er et område, hvor Intel står meget svagt lige nu. Den populære iPad bruger Apples egen A4-chip, og mange Android-modeller har en ARM-processor - typisk fremstillet af Nvidia.

Der er især store forventninger til Clover Trail, en Atom-processor der kommer i anden halvdel af året - omtrent samtidig med Windows 8. Den skal kombineres med det nye operativsystem i tavlecomputere.

Men først kommer Medfield, der er Intels første system-on-a-chip til tablets og smartphones. Den skulle være klar i andet kvartal. Medfield har kun en enkelt kerne, mens Clover Trail kommer i versioner med to kerner og dermed er mere interessant for tablet-producenter.

Intel ventes at vise de første tablet-prototyper med Clover Trail på Consumer Electronics Show i Las Vegas.

Ifølge Digitimes vil Acer og Lenovo lancere tavlecomputere med Clover Trail og Windows 8 i årets tredje kvartal.

Windows 8 kører både på ARM og Intel-processorer, så der kommer sandsynligvis tavlecomputere med begge platforme.

Traditionelt har ARM haft den lave ydelse og det lave strømforbrug, mens Intel-processorer omvendt har høj ydelse og højt strømforbrug. Det er derfor, at Intel sidder tungt på pc-markedet (i konkurrence med AMD), mens ARM findes i næsten alle mobiltelefoner.
 
Intel skal nu vise, at man kan få strømforbruget ned og samtidig levere en fornuftig ydelse. Medfield er en 32-nanometer SoC Atom-processor - de nuværende Atom-modeller bruger 45-nm-teknologi.

I et interview med CNET understreger Intel da også, at man ser Clover Trail og Windows 8 som en ideel kombination. Måske ser tablet-firmaerne det på samme måde. På sidste års Windows Build Conference uddelte Samsung en Windows 8 tablet med en processor fra Intel - og ikke ARM.

I 2013 kommer en ny Atom-arkitektur kaldet Silvermont med 22 nanometer, og den bliver afløst af Airmont med 14 nanometer i 2014. En lavere strukturbredde betyder normalt også, at chippen bliver hurtigere og bruger mindre energi.

Men Intel kommer sent til tablet-markedet. Nvidia er allerede klar med sin Tegra 3 processor med hele fire kerner, og den kommende A6-processor i iPad 3 har måske også fire kerner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos