Hviderusland forbyder adgang til udenlandske websteder

Besøg på udenlandske hjemmesider kan nu straffes med bøder i Hviderusland.

Artikel top billede

Hviderusland bliver ofte betegnet som det sidste diktatur i Europa og landet har nu indført en internet-lov, som er en af de mest restriktive der er set i de europæiske lande. Fra den 6. januar er det forbudt for landets borgere at besøge udenlandske websider. En overtrædelse kan straffes med bøder på op til 125 dollar. Det skriver Global Legal Monitor.

Loven betyder også at alle virksomheder og private hjemmeside-ejere i Hviderusland kun må bruges landets eget nationale internet-domæne .by. Her er det et krav, at alle websider skal placeres på servere i Hviderusland, hvor myndighederne har adgang til alle data.

Desuden bliver ejere af internet-cafeer og andre steder som tilbyder adgang til internet truet med, at de kan blive lukket hvis deres kunder besøger forbudte (altså udenlandske) hjemmesider. Den enkelte cafe-ejer er forpligtet til at rapportere mistænkelig adfærd til politiet.

Ifølge Global Legal Monitor kan konsekvensen blive, at mange udenlandske virksomheder bliver blokere helt for adgang fra Hviderusland for at undgå juridiske problemer.

Et eksempel kunne være Amazon, som altså ikke længe må sælge varer til kunder i Hviderusland. Global Legal Monitor mener at Amazon sandsynligvis helt vil spærre for, at hviderussiske brugere kan få adgang til firmaets hjemmeside, for at undgå problemer med landets myndigheder.

Loven kan også ramme landets it-industri, der trods den politiske isolation har formået at kapre mange kunder i udlandet - også i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec