Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Føljeton - dag 3: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

Det er som regel en Windows-computer, der bliver tændt for, når de fleste danskere møder op på arbejdet.

Derfor havde jeg med god grund også en klar forventning om, at en Windows-telefon i højere grad er et arbejdsredskab end en iPhone, der dog også har opnået stor udbredelse i erhvervslivet.

Office-pakken er derfor også et af de store salgsargumenter, når Windows-telefoner skal afsættes til erhvervskunderne.

I modsætning til konkurrenterne findes de velkendte Microsoft-programmer som Word, Excel og PowerPoint nemlig til Windows Phone, og de er allerede installeret på telefonen, når du køber den.

Spørgsmålet er dog, om det giver mening for ret mange mennesker at have en kontorpakke på telefonen, eller kan de fleste mon ikke nøjes med en god notetagnings-app?

Eksempelvis har jeg Apples eget tekstbehandlingsprogram Pages installeret på min iPhone og iPad, men har reelt aldrig brugt det på min iPhone.

Kan ikke slå Pages til iPhone

I modsætning til Office på Windows Phone følger Pages dog ikke gratis med iPhonen.

Det koster 59 kroner i Apples App Store i en version, der både virker på iPhone og iPad. Men med Pages får du også noget for pengene. For Office til Windows Phone får godt og grundigt baghjul af Apples Pages.

Nogle vil måske kalde Office-brugerfladen minimalistisk, andre vil bruge ordet skrabet.

I hvert fald virker Pages umiddelbart betydeligt mere lækker og indbydende, og desuden virker Pages totalt gnidningsfrit og æder de fleste Word-dokumenter, mens Microsofts Office til Windows Phone paradoksalt nok brokkede sig, da jeg ville redigere i en artikel gemt som et Word-dokument i 97-2003-formatet.

Med andre ord: Windows Phone har ikke vist sig at være et mere effektivt arbejdsredskab end min gamle iPhone. Derfor skal du nok tænke dig om en ekstra gang, hvis du overvejer at skifte din iPhone ud med en Windows Phone, alene fordi du får adgang til Office-pakken.

God mulitasking

Et sted slår Windows Phone dog iPhonen som arbejdsredskab: På multitaskingen.

Her virker Windows Phone både mere lækker og overskuelig end iPhone. På Windows Phone kan du blot holde tilbage-knappen inde i nogle sekunder, og herefter bladre mellem de åbne vinduer, mens du på iPhone må klikke to gange på home-knappen og herefter blot bladre mellem en række ikoner.

Læs også:

Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone  

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job