Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Føljeton - dag 3: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

Det er som regel en Windows-computer, der bliver tændt for, når de fleste danskere møder op på arbejdet.

Derfor havde jeg med god grund også en klar forventning om, at en Windows-telefon i højere grad er et arbejdsredskab end en iPhone, der dog også har opnået stor udbredelse i erhvervslivet.

Office-pakken er derfor også et af de store salgsargumenter, når Windows-telefoner skal afsættes til erhvervskunderne.

I modsætning til konkurrenterne findes de velkendte Microsoft-programmer som Word, Excel og PowerPoint nemlig til Windows Phone, og de er allerede installeret på telefonen, når du køber den.

Spørgsmålet er dog, om det giver mening for ret mange mennesker at have en kontorpakke på telefonen, eller kan de fleste mon ikke nøjes med en god notetagnings-app?

Eksempelvis har jeg Apples eget tekstbehandlingsprogram Pages installeret på min iPhone og iPad, men har reelt aldrig brugt det på min iPhone.

Kan ikke slå Pages til iPhone

I modsætning til Office på Windows Phone følger Pages dog ikke gratis med iPhonen.

Det koster 59 kroner i Apples App Store i en version, der både virker på iPhone og iPad. Men med Pages får du også noget for pengene. For Office til Windows Phone får godt og grundigt baghjul af Apples Pages.

Nogle vil måske kalde Office-brugerfladen minimalistisk, andre vil bruge ordet skrabet.

I hvert fald virker Pages umiddelbart betydeligt mere lækker og indbydende, og desuden virker Pages totalt gnidningsfrit og æder de fleste Word-dokumenter, mens Microsofts Office til Windows Phone paradoksalt nok brokkede sig, da jeg ville redigere i en artikel gemt som et Word-dokument i 97-2003-formatet.

Med andre ord: Windows Phone har ikke vist sig at være et mere effektivt arbejdsredskab end min gamle iPhone. Derfor skal du nok tænke dig om en ekstra gang, hvis du overvejer at skifte din iPhone ud med en Windows Phone, alene fordi du får adgang til Office-pakken.

God mulitasking

Et sted slår Windows Phone dog iPhonen som arbejdsredskab: På multitaskingen.

Her virker Windows Phone både mere lækker og overskuelig end iPhone. På Windows Phone kan du blot holde tilbage-knappen inde i nogle sekunder, og herefter bladre mellem de åbne vinduer, mens du på iPhone må klikke to gange på home-knappen og herefter blot bladre mellem en række ikoner.

Læs også:

Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone  

Annonce

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S