Office til Windows Phone er en fis i en hornlygte

Føljeton - dag 3: Kan en iPhone-dreng lære at elske en Windows Phone? PC World Business Centers journalist har i en uge droppet sin elskede iPhone til fordel for en Windows Phone.

Artikel top billede

Det er som regel en Windows-computer, der bliver tændt for, når de fleste danskere møder op på arbejdet.

Derfor havde jeg med god grund også en klar forventning om, at en Windows-telefon i højere grad er et arbejdsredskab end en iPhone, der dog også har opnået stor udbredelse i erhvervslivet.

Office-pakken er derfor også et af de store salgsargumenter, når Windows-telefoner skal afsættes til erhvervskunderne.

I modsætning til konkurrenterne findes de velkendte Microsoft-programmer som Word, Excel og PowerPoint nemlig til Windows Phone, og de er allerede installeret på telefonen, når du køber den.

Spørgsmålet er dog, om det giver mening for ret mange mennesker at have en kontorpakke på telefonen, eller kan de fleste mon ikke nøjes med en god notetagnings-app?

Eksempelvis har jeg Apples eget tekstbehandlingsprogram Pages installeret på min iPhone og iPad, men har reelt aldrig brugt det på min iPhone.

Kan ikke slå Pages til iPhone

I modsætning til Office på Windows Phone følger Pages dog ikke gratis med iPhonen.

Det koster 59 kroner i Apples App Store i en version, der både virker på iPhone og iPad. Men med Pages får du også noget for pengene. For Office til Windows Phone får godt og grundigt baghjul af Apples Pages.

Nogle vil måske kalde Office-brugerfladen minimalistisk, andre vil bruge ordet skrabet.

I hvert fald virker Pages umiddelbart betydeligt mere lækker og indbydende, og desuden virker Pages totalt gnidningsfrit og æder de fleste Word-dokumenter, mens Microsofts Office til Windows Phone paradoksalt nok brokkede sig, da jeg ville redigere i en artikel gemt som et Word-dokument i 97-2003-formatet.

Med andre ord: Windows Phone har ikke vist sig at være et mere effektivt arbejdsredskab end min gamle iPhone. Derfor skal du nok tænke dig om en ekstra gang, hvis du overvejer at skifte din iPhone ud med en Windows Phone, alene fordi du får adgang til Office-pakken.

God mulitasking

Et sted slår Windows Phone dog iPhonen som arbejdsredskab: På multitaskingen.

Her virker Windows Phone både mere lækker og overskuelig end iPhone. På Windows Phone kan du blot holde tilbage-knappen inde i nogle sekunder, og herefter bladre mellem de åbne vinduer, mens du på iPhone må klikke to gange på home-knappen og herefter blot bladre mellem en række ikoner.

Læs også:

Dag 1: Kan en iPhone-dreng lære at elske Windows Phone?

Dag 2: Derfor er Windows Phone bedre til Facebook end iPhone  

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura