Malaysia kræver Wi-Fi i alle restauranter

I Kuala Lumpur er der nu lovkrav om, at alle spisesteder skal tilbyde trådløst internet til gæsterne.

Artikel top billede

Mad, drikke - og trådløst internet. Malaysia kræver nu at alle restauranter i hovedstaden Kuala Lumpur skal installere et trådløst netværk, som gæsterne kan bruge - enten gratis eller mod en rimelig pris. Det skriver NewStraitsTimes.

Bystyret har besluttet at Wi-Fi skal være et krav når man søger om licens til at åbne et nyt spisested eller søger om at få en eksisterende licens fornyet.

Det gælder for alle restauranter, barer, cafeer og andre steder med udskænkning af drikkevarer eller servering af mad.

Kravet gælder dog kun hvis stedet har en størrelse på mere end 120 kvm.

Byens borgmester Tan Sri Ahmad Fuad Ismail siger til avisen at man er ved at oprette en database over alle restauranter med Wi-Fi i byen. Det nye krav skal gælde fra april.

Myndighederne overvejer selv at installere trådløst internet på markedspladser rundt omkring i hovedstaden.

Allerede i 2008 forsøgte man at etablere et netværk af gratis hotspots i byen. Det blev til 1.500 hotspots installeret af udbyderen WirelessKL, men den aftale udløber nu og disse hotspots bliver deaktiveret igen.  

Borgmesteren begrunder denne beslutning med, at man nu vil give andre operatører en chance for at tilbyde bedre forbindelser til mere fordelagtige priser.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S