Styr hjemmets lys over internet

En ny ZigBee-standard skal forbinde hjemmets lysinstallationer i et intelligent netværk.

Artikel top billede

ZigBee Alliance er klar med en ny åben standard, ZigBee Light Link, der skal sørge for at alle lysinstallationer i hjemmet kan kommunikere sammen. Den nye standard skal bruges i alt fra lamper og LED-pærer til lyskontakter, fjernbetjeninger, timere og sensorer.

Her er problemet typisk, at produkter fra forskellige leverandører har svært ved at tale sammen. Flere af de helt store spillere på området, som GE, Greenwave, Osram Sylvania og Philips, har deltaget i udviklingen af standarden, der skal gøre en ende på dette.

"ZigBee Light Link bliver en fælles industristandard til hjemmemarkedet. Den kombinerer enkelhed og nyttige funktioner," siger Jos Bruins fra Philips, der er formand for arbejdsgruppen.

Der skulle være tale om den første trådløse standard til at forbinde lysinstallationer fra forskellige producenter. Den skal gøre det meget let at installere og tilføje nye enheder til hjemmets lys-netværk. Alt kan styres over internet fra computere, tablets og smartphones.

"Med ZigBee Light Link kan forbrugerne styre lyset overalt i hjemmet, selv hvis de er på arbejde eller på ferie," siger ZigBee Alliance-formand Bob Heile.

Den oprindelige ZigBee-standard kom helt tilbage i 2004. ZigBee bygger på IEEE-standarden 802.15.4 og kan umiddelbart sammenlignes med Bluetooth. Den har en rækkevidde på mellem 10 og 75 meter og en lav hastighed på 250 Kbps.
 
Den største fordel i ZigBee-teknologien ligger i prisen - en ZigBee-chip koster kun nogle få kroner.

ZigBee bruger det frie 2,4 GHz-frekvensbånd og sørger automatisk for at finde ledige frekvenser, hvilket skal sikre at radioteknologien ikke kolliderer med andre trådløse netværk.
 
Sikkerheden skulle være garanteret med indbygget 128-bit AES-kryptering - og strømforbruget er så lille, at ZigBee-enheder med normale batterier kan køre i flere måneder eller år uden batteriskift.
 
Teknologien anvendes blandt andet til at sammenkoble hjemmets apparater, husholdnings-maskiner, termostater og alarmanlæg, hvor hastigheden ikke spiller den store rolle og afstanden er forholdsvis begrænset.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S