Dansk it-firma får domæne-tæsk af tysk forsikrings-gigant

Klagenævnet må have byttet om på vinder og taber, siger forundret dansk direktør om afgørelse, der giver domæne til firma i en anden branche og uden tilknytning til Danmark.

Artikel top billede

En ny domænesag mellem David og Goliath.

Sådan betragter direktør Lars Leth fra firmaet Ergo en afgørelse hos Klagenævnet for Domænenavne, der kræver, at han opgiver domænet Ergoconsulting.dk og giver det til det tyske online forsikringsselskab Ergo.

"Jeg forstår ikke afgørelsen, og jeg forstår ikke den argumentation, der ligger til grund for afgørelsen," siger direktør Lars Leth til ComON.

De er slet ikke til stede i Danmark

Tyske Ergo har 50000 medarbejdere og er til stede i mange lande, hvor firmaet sælger forsikringer og rådgiver om forsikringer. I Danmark er Ergo alene til stede via et samarbejde med Europæiske Rejseforsikring. Firmaet har ingen dansk hjemmeside.

"Vi er et lille firma, der rådgiver andre firmaer om, hvordan de får mest ud af de penge, de bruger på it. Vi har ikke noget syn på forsikringer, og vi rådgiver ikke om forsikringer. Det er to helt forskellige markeder og kundegrupper," siger Lars Leth, der ikke kan se, hvordan kunder af de to firmaer nogensinde skulle komme til at forveksle dem.

"Der er jo masser af firmaer i verden, der hedder noget med ergo. Det er et almindeligt ord, og så er der hele verdenen inden for ergonomi og ergoterapi. Dem forsøgte vi selv ved at distancere os fra. Det er derfor, at vi tilføjede consulting til domænenavnet".

Hvem bruger navnet?

Tyske Ergo har eksisteret siden 1997. Lars Leth omdøbte først i begyndelsen af 2011 sit firma til Ergo.

Burde du så ikke havde undersøgt, om der fandtes andre firmaer med det navn?

"Men det gjorde vi faktisk. Vi gik ind på Patent- og Varemærkestyrelsen og vi tjekkede Købstæderne og andre steder. Og der var ingen af de firmaer, som vi faldt over, som vi havde fantasi til at tro, kunne føle sig stødt over, at vi kaldte os for Ergo," siger Lars Leth.

Sagen ikke endelig afgjort

Domæneklagenævnet har ladet sagen falde ud til fordel for tyske Ergo, fordi firmaet har flere varemærkeregistreringer på ord som "ERGO Consult" og "ERGO" i brancher, som rækker ind på den danske virksomheds domæne.

Men ifølge Lars Leth har hans tyske modpart nærmest registreret hele pladen fuld. Altså beskyttelser af ordmærkerne i stort set samtlige brancher og inden for alle varetyper.

"Så hvis man bare kan registrere sig i samtlige klasser hos varemærkemyndighederne i EU uden at dokumentere en brug af varemærket i Danmark, så er der jo mange, der skulle aflevere deres domæne til dem," siger Lars Leth.

Lars Leth betragter ikke sagen som afgjort. Han vil formentlig forfølge sagen og er ikke parat til at give afkald på domænet. Sager hos klagenævnet kan ikke ankes, men der kan startes en sag ved domstolene.

Parallelt med denne sag kører der også en sag ved Patent- og Varemærkestyrelsen, hvor det tyske firma forsøger at forhindre danskerne i at optage en beskyttelse af ordet "ergo" på deres kerneområde for it-rådgivning. Den sag er ikke afgjort endnu.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S