Dansk it-firma får domæne-tæsk af tysk forsikrings-gigant

Klagenævnet må have byttet om på vinder og taber, siger forundret dansk direktør om afgørelse, der giver domæne til firma i en anden branche og uden tilknytning til Danmark.

Artikel top billede

En ny domænesag mellem David og Goliath.

Sådan betragter direktør Lars Leth fra firmaet Ergo en afgørelse hos Klagenævnet for Domænenavne, der kræver, at han opgiver domænet Ergoconsulting.dk og giver det til det tyske online forsikringsselskab Ergo.

"Jeg forstår ikke afgørelsen, og jeg forstår ikke den argumentation, der ligger til grund for afgørelsen," siger direktør Lars Leth til ComON.

De er slet ikke til stede i Danmark

Tyske Ergo har 50000 medarbejdere og er til stede i mange lande, hvor firmaet sælger forsikringer og rådgiver om forsikringer. I Danmark er Ergo alene til stede via et samarbejde med Europæiske Rejseforsikring. Firmaet har ingen dansk hjemmeside.

"Vi er et lille firma, der rådgiver andre firmaer om, hvordan de får mest ud af de penge, de bruger på it. Vi har ikke noget syn på forsikringer, og vi rådgiver ikke om forsikringer. Det er to helt forskellige markeder og kundegrupper," siger Lars Leth, der ikke kan se, hvordan kunder af de to firmaer nogensinde skulle komme til at forveksle dem.

"Der er jo masser af firmaer i verden, der hedder noget med ergo. Det er et almindeligt ord, og så er der hele verdenen inden for ergonomi og ergoterapi. Dem forsøgte vi selv ved at distancere os fra. Det er derfor, at vi tilføjede consulting til domænenavnet".

Hvem bruger navnet?

Tyske Ergo har eksisteret siden 1997. Lars Leth omdøbte først i begyndelsen af 2011 sit firma til Ergo.

Burde du så ikke havde undersøgt, om der fandtes andre firmaer med det navn?

"Men det gjorde vi faktisk. Vi gik ind på Patent- og Varemærkestyrelsen og vi tjekkede Købstæderne og andre steder. Og der var ingen af de firmaer, som vi faldt over, som vi havde fantasi til at tro, kunne føle sig stødt over, at vi kaldte os for Ergo," siger Lars Leth.

Sagen ikke endelig afgjort

Domæneklagenævnet har ladet sagen falde ud til fordel for tyske Ergo, fordi firmaet har flere varemærkeregistreringer på ord som "ERGO Consult" og "ERGO" i brancher, som rækker ind på den danske virksomheds domæne.

Men ifølge Lars Leth har hans tyske modpart nærmest registreret hele pladen fuld. Altså beskyttelser af ordmærkerne i stort set samtlige brancher og inden for alle varetyper.

"Så hvis man bare kan registrere sig i samtlige klasser hos varemærkemyndighederne i EU uden at dokumentere en brug af varemærket i Danmark, så er der jo mange, der skulle aflevere deres domæne til dem," siger Lars Leth.

Lars Leth betragter ikke sagen som afgjort. Han vil formentlig forfølge sagen og er ikke parat til at give afkald på domænet. Sager hos klagenævnet kan ikke ankes, men der kan startes en sag ved domstolene.

Parallelt med denne sag kører der også en sag ved Patent- og Varemærkestyrelsen, hvor det tyske firma forsøger at forhindre danskerne i at optage en beskyttelse af ordet "ergo" på deres kerneområde for it-rådgivning. Den sag er ikke afgjort endnu.

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S