Prototype på iTV er set hos Apple

En tidligere Apple-medarbejder har spottet et 50-tommers iTV i Apples design-afdeling.

Artikel top billede

Apple udstiller ikke på det kommende Consumer Electronics Show i Las Vegas, men firmaets produkter er alligevel et af de varme emner på den store messe for forbrugerelektronik. Internet-opkoblede fjernsyn er af årets store temaer, og mange forventer at Apple vil lancere et sådant fjernsyn med indbygget trådløs teknologi - et iTV - inden længe. Et intelligent fjernsyn, der kan dele indhold med andre Apple-enheder og trække på firmaets iCloud.

Ifølge avisen USA Today overvejer Apple skærmstørrelser på mellem 42 og 50 tommer. En tidligere medarbejder har angiveligt set en 50-tommers prototype i firmaets hermetisk lukkede designafdeling, hvor britiske Jonathan Ive - der netop er blevet slået til ridder - og hans folk har udviklet designet til alle Apples produkter.

En unavngiven kilde fortæller dog til avisen, at Apple har haft svært ved at få de nødvendige aftaler med tv-selskaberne. Apple mangler indhold til sit fjernsyn - og det kan blive et afgørende problem.

Der er heller ingen tegn på, at Apple har bestilt paneler til det nye fjernsyn, og det tyder på at der gå mindst et år inden et iTV bliver lanceret.

Men selv Apple-medstifter Steve Wozniak tror på, at der kommer et Apple-fjernsyn.

"Jeg forventer at Apple vil gøre et forsøg, eftersom stuen fortsat vil være centrum for familie-underholdning, og det berører alle de forskellige forbrugerprodukter som Apple allerede fremstiller," siger han til USA Today.

Apple vil stadig ikke officielt kommentere oplysningerne, men der er allerede mange rygter om fjernsynet.

Det skulle blandt andet bruge Siri-lignende talestyring til at lade brugeren skifte kanal eller søge efter bestemte programmer.

En af visionerne er, at man kan starte med at se en film på fjernsynet, sætte den på pause, og herefter fortsætte med den samme film fra samme punkt på sin smartphone eller iPad.

For Apple handler det ikke kun om at lancere et nyt tv-produkt - selskabet vil revolutionere den måde, vi ser fjernsyn på. Ligesom man har ændret smartphone-markedet med iPhone og pustet nyt liv i tablets med iPad.

Steve Jobs havde angiveligt en vision om et fjernsyn, der er tæt koblet sammen med Apples mobile enheder og skulle være lettere at bruge og mere personaliseret.

Apple vil muligvis bruge sin AirPlay-teknologi til at styre fjernsynet og streame indhold fra iPhone og iPad - uden at det er nødvendigt at tilslutte en særlig boks. Firmaet vil også integrere sin cloud-teknologi i fjernsynet.

Analytikeren Gene Munster har tidligere forudsagt, at det nye Apple-tv kører med en version af iOS og bruger en ARM-chip. Det skal angiveligt koste omtrent det dobbelte i forhold til et almindeligt fjernsyn med samme skærmstørrelse.

Mens Apple stadig glimrer ved sit fravær på CES, ventes Google at præsentere nye produkter med sin Google TV-platform.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,