Prototype på iTV er set hos Apple

En tidligere Apple-medarbejder har spottet et 50-tommers iTV i Apples design-afdeling.

Artikel top billede

Apple udstiller ikke på det kommende Consumer Electronics Show i Las Vegas, men firmaets produkter er alligevel et af de varme emner på den store messe for forbrugerelektronik. Internet-opkoblede fjernsyn er af årets store temaer, og mange forventer at Apple vil lancere et sådant fjernsyn med indbygget trådløs teknologi - et iTV - inden længe. Et intelligent fjernsyn, der kan dele indhold med andre Apple-enheder og trække på firmaets iCloud.

Ifølge avisen USA Today overvejer Apple skærmstørrelser på mellem 42 og 50 tommer. En tidligere medarbejder har angiveligt set en 50-tommers prototype i firmaets hermetisk lukkede designafdeling, hvor britiske Jonathan Ive - der netop er blevet slået til ridder - og hans folk har udviklet designet til alle Apples produkter.

En unavngiven kilde fortæller dog til avisen, at Apple har haft svært ved at få de nødvendige aftaler med tv-selskaberne. Apple mangler indhold til sit fjernsyn - og det kan blive et afgørende problem.

Der er heller ingen tegn på, at Apple har bestilt paneler til det nye fjernsyn, og det tyder på at der gå mindst et år inden et iTV bliver lanceret.

Men selv Apple-medstifter Steve Wozniak tror på, at der kommer et Apple-fjernsyn.

"Jeg forventer at Apple vil gøre et forsøg, eftersom stuen fortsat vil være centrum for familie-underholdning, og det berører alle de forskellige forbrugerprodukter som Apple allerede fremstiller," siger han til USA Today.

Apple vil stadig ikke officielt kommentere oplysningerne, men der er allerede mange rygter om fjernsynet.

Det skulle blandt andet bruge Siri-lignende talestyring til at lade brugeren skifte kanal eller søge efter bestemte programmer.

En af visionerne er, at man kan starte med at se en film på fjernsynet, sætte den på pause, og herefter fortsætte med den samme film fra samme punkt på sin smartphone eller iPad.

For Apple handler det ikke kun om at lancere et nyt tv-produkt - selskabet vil revolutionere den måde, vi ser fjernsyn på. Ligesom man har ændret smartphone-markedet med iPhone og pustet nyt liv i tablets med iPad.

Steve Jobs havde angiveligt en vision om et fjernsyn, der er tæt koblet sammen med Apples mobile enheder og skulle være lettere at bruge og mere personaliseret.

Apple vil muligvis bruge sin AirPlay-teknologi til at styre fjernsynet og streame indhold fra iPhone og iPad - uden at det er nødvendigt at tilslutte en særlig boks. Firmaet vil også integrere sin cloud-teknologi i fjernsynet.

Analytikeren Gene Munster har tidligere forudsagt, at det nye Apple-tv kører med en version af iOS og bruger en ARM-chip. Det skal angiveligt koste omtrent det dobbelte i forhold til et almindeligt fjernsyn med samme skærmstørrelse.

Mens Apple stadig glimrer ved sit fravær på CES, ventes Google at præsentere nye produkter med sin Google TV-platform.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S