Prototype på iTV er set hos Apple

En tidligere Apple-medarbejder har spottet et 50-tommers iTV i Apples design-afdeling.

Artikel top billede

Apple udstiller ikke på det kommende Consumer Electronics Show i Las Vegas, men firmaets produkter er alligevel et af de varme emner på den store messe for forbrugerelektronik. Internet-opkoblede fjernsyn er af årets store temaer, og mange forventer at Apple vil lancere et sådant fjernsyn med indbygget trådløs teknologi - et iTV - inden længe. Et intelligent fjernsyn, der kan dele indhold med andre Apple-enheder og trække på firmaets iCloud.

Ifølge avisen USA Today overvejer Apple skærmstørrelser på mellem 42 og 50 tommer. En tidligere medarbejder har angiveligt set en 50-tommers prototype i firmaets hermetisk lukkede designafdeling, hvor britiske Jonathan Ive - der netop er blevet slået til ridder - og hans folk har udviklet designet til alle Apples produkter.

En unavngiven kilde fortæller dog til avisen, at Apple har haft svært ved at få de nødvendige aftaler med tv-selskaberne. Apple mangler indhold til sit fjernsyn - og det kan blive et afgørende problem.

Der er heller ingen tegn på, at Apple har bestilt paneler til det nye fjernsyn, og det tyder på at der gå mindst et år inden et iTV bliver lanceret.

Men selv Apple-medstifter Steve Wozniak tror på, at der kommer et Apple-fjernsyn.

"Jeg forventer at Apple vil gøre et forsøg, eftersom stuen fortsat vil være centrum for familie-underholdning, og det berører alle de forskellige forbrugerprodukter som Apple allerede fremstiller," siger han til USA Today.

Apple vil stadig ikke officielt kommentere oplysningerne, men der er allerede mange rygter om fjernsynet.

Det skulle blandt andet bruge Siri-lignende talestyring til at lade brugeren skifte kanal eller søge efter bestemte programmer.

En af visionerne er, at man kan starte med at se en film på fjernsynet, sætte den på pause, og herefter fortsætte med den samme film fra samme punkt på sin smartphone eller iPad.

For Apple handler det ikke kun om at lancere et nyt tv-produkt - selskabet vil revolutionere den måde, vi ser fjernsyn på. Ligesom man har ændret smartphone-markedet med iPhone og pustet nyt liv i tablets med iPad.

Steve Jobs havde angiveligt en vision om et fjernsyn, der er tæt koblet sammen med Apples mobile enheder og skulle være lettere at bruge og mere personaliseret.

Apple vil muligvis bruge sin AirPlay-teknologi til at styre fjernsynet og streame indhold fra iPhone og iPad - uden at det er nødvendigt at tilslutte en særlig boks. Firmaet vil også integrere sin cloud-teknologi i fjernsynet.

Analytikeren Gene Munster har tidligere forudsagt, at det nye Apple-tv kører med en version af iOS og bruger en ARM-chip. Det skal angiveligt koste omtrent det dobbelte i forhold til et almindeligt fjernsyn med samme skærmstørrelse.

Mens Apple stadig glimrer ved sit fravær på CES, ventes Google at præsentere nye produkter med sin Google TV-platform.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S