Prototype på iTV er set hos Apple

En tidligere Apple-medarbejder har spottet et 50-tommers iTV i Apples design-afdeling.

Artikel top billede

Apple udstiller ikke på det kommende Consumer Electronics Show i Las Vegas, men firmaets produkter er alligevel et af de varme emner på den store messe for forbrugerelektronik. Internet-opkoblede fjernsyn er af årets store temaer, og mange forventer at Apple vil lancere et sådant fjernsyn med indbygget trådløs teknologi - et iTV - inden længe. Et intelligent fjernsyn, der kan dele indhold med andre Apple-enheder og trække på firmaets iCloud.

Ifølge avisen USA Today overvejer Apple skærmstørrelser på mellem 42 og 50 tommer. En tidligere medarbejder har angiveligt set en 50-tommers prototype i firmaets hermetisk lukkede designafdeling, hvor britiske Jonathan Ive - der netop er blevet slået til ridder - og hans folk har udviklet designet til alle Apples produkter.

En unavngiven kilde fortæller dog til avisen, at Apple har haft svært ved at få de nødvendige aftaler med tv-selskaberne. Apple mangler indhold til sit fjernsyn - og det kan blive et afgørende problem.

Der er heller ingen tegn på, at Apple har bestilt paneler til det nye fjernsyn, og det tyder på at der gå mindst et år inden et iTV bliver lanceret.

Men selv Apple-medstifter Steve Wozniak tror på, at der kommer et Apple-fjernsyn.

"Jeg forventer at Apple vil gøre et forsøg, eftersom stuen fortsat vil være centrum for familie-underholdning, og det berører alle de forskellige forbrugerprodukter som Apple allerede fremstiller," siger han til USA Today.

Apple vil stadig ikke officielt kommentere oplysningerne, men der er allerede mange rygter om fjernsynet.

Det skulle blandt andet bruge Siri-lignende talestyring til at lade brugeren skifte kanal eller søge efter bestemte programmer.

En af visionerne er, at man kan starte med at se en film på fjernsynet, sætte den på pause, og herefter fortsætte med den samme film fra samme punkt på sin smartphone eller iPad.

For Apple handler det ikke kun om at lancere et nyt tv-produkt - selskabet vil revolutionere den måde, vi ser fjernsyn på. Ligesom man har ændret smartphone-markedet med iPhone og pustet nyt liv i tablets med iPad.

Steve Jobs havde angiveligt en vision om et fjernsyn, der er tæt koblet sammen med Apples mobile enheder og skulle være lettere at bruge og mere personaliseret.

Apple vil muligvis bruge sin AirPlay-teknologi til at styre fjernsynet og streame indhold fra iPhone og iPad - uden at det er nødvendigt at tilslutte en særlig boks. Firmaet vil også integrere sin cloud-teknologi i fjernsynet.

Analytikeren Gene Munster har tidligere forudsagt, at det nye Apple-tv kører med en version af iOS og bruger en ARM-chip. Det skal angiveligt koste omtrent det dobbelte i forhold til et almindeligt fjernsyn med samme skærmstørrelse.

Mens Apple stadig glimrer ved sit fravær på CES, ventes Google at præsentere nye produkter med sin Google TV-platform.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S