Sådan genopfriskes en computer med Windows 8

Med Windows 8 bliver det lettere at vække en død computer til live igen. Her er de nye reset-funktioner.

Artikel top billede

Det er børnelærdom for alle pc-brugere at Windows bliver langsommere med tiden - og til sidst har man brug for at geninstallere operativsystemet. I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om de nye funktioner, der skal gøre det lettere at føre en computer tilbage til sin oprindelige tilstand.

Microsoft fortæller at man har forsøgt at implementere et "push button" koncept, hvor brugeren kan resette sin computer med ganske få simple skridt.

Der er to forskellige nye funktioner i Windows 8; "Reset your PC" og "Refresh your PC". Med den første kan man fjerne alle personlige data, indstillinger og programmer fra computeren, og geninstallere Windows. 

Det kan bruges hvis computeren er blevet langsom (selvom Microsoft næppe vil indrømme, at Windows 8 også bliver langsommere med tiden) eller hvis man vil sælge sin computer.

Det fungerer ved, at computeren starter op i det såkaldte Windows Recovery Environment, hvorefter harddisk-partitionerne bliver slettet og en frisk Windows-installation bliver lagt på.

Man kan også vælge en "Thorough" funktion, hvor data bliver overskrevet med tilfældige data for at gøre det sværere at genskabe informationerne.

"Refresh your PC" er den anden løsning, hvor man ikke skal installere alle sine programmer og data igen. Her bliver Windows geninstalleret, men de personlige indstillinger bevares. Det er ikke nødvendigt at tage et backup af sine data først (selvom det altid er en god ide med regelmæssige backups).

Her starter computeren også i Windows Recovery Environment, men herefter scannes harddisken for personlige data, indstillinger og programmer og de bliver gemt. Så installeres Windows igen, og disse data bliver genskabt på deres oprindelige placeringer.

Her kan man altså fortsætte med at bruge computeren helt normalt - men Windows er blevet "genopfrisket".

Der er dog én vigtig undtagelse - det er kun Metro-applikationer og software der følger med computeren, der bliver genskabt. Alle andre tredjeparts-programmer skal stadig geninstalleres manuelt.

Microsoft begrunder dette med, at problemer med computeren ofte skyldes software fra andre leverandører, og man vil undgå at geninstallere "dårlige" applikationer.

Desuden bruger de forskellige installationsmetoder, så det kan være svært at geninstallere dem.

I Microsofts blog er der flere informationer om, hvordan man kan geninstallere Windows 8 og få større indflydelse på processen.

Mere om samme emne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at gennemføre IT-anskaffelser for Forsvaret?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Annonceindlæg fra DE-CIX

Netværket har den afgørende rolle for succes med multi-cloud og hybrid-cloud

Virksomheder er endelig blevet komfortable med Cloud løsninger, ifølge en IDC-infobrief.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S