Sådan genopfriskes en computer med Windows 8

Med Windows 8 bliver det lettere at vække en død computer til live igen. Her er de nye reset-funktioner.

Artikel top billede

Det er børnelærdom for alle pc-brugere at Windows bliver langsommere med tiden - og til sidst har man brug for at geninstallere operativsystemet. I sin Building Windows 8-blog fortæller Microsoft om de nye funktioner, der skal gøre det lettere at føre en computer tilbage til sin oprindelige tilstand.

Microsoft fortæller at man har forsøgt at implementere et "push button" koncept, hvor brugeren kan resette sin computer med ganske få simple skridt.

Der er to forskellige nye funktioner i Windows 8; "Reset your PC" og "Refresh your PC". Med den første kan man fjerne alle personlige data, indstillinger og programmer fra computeren, og geninstallere Windows. 

Det kan bruges hvis computeren er blevet langsom (selvom Microsoft næppe vil indrømme, at Windows 8 også bliver langsommere med tiden) eller hvis man vil sælge sin computer.

Det fungerer ved, at computeren starter op i det såkaldte Windows Recovery Environment, hvorefter harddisk-partitionerne bliver slettet og en frisk Windows-installation bliver lagt på.

Man kan også vælge en "Thorough" funktion, hvor data bliver overskrevet med tilfældige data for at gøre det sværere at genskabe informationerne.

"Refresh your PC" er den anden løsning, hvor man ikke skal installere alle sine programmer og data igen. Her bliver Windows geninstalleret, men de personlige indstillinger bevares. Det er ikke nødvendigt at tage et backup af sine data først (selvom det altid er en god ide med regelmæssige backups).

Her starter computeren også i Windows Recovery Environment, men herefter scannes harddisken for personlige data, indstillinger og programmer og de bliver gemt. Så installeres Windows igen, og disse data bliver genskabt på deres oprindelige placeringer.

Her kan man altså fortsætte med at bruge computeren helt normalt - men Windows er blevet "genopfrisket".

Der er dog én vigtig undtagelse - det er kun Metro-applikationer og software der følger med computeren, der bliver genskabt. Alle andre tredjeparts-programmer skal stadig geninstalleres manuelt.

Microsoft begrunder dette med, at problemer med computeren ofte skyldes software fra andre leverandører, og man vil undgå at geninstallere "dårlige" applikationer.

Desuden bruger de forskellige installationsmetoder, så det kan være svært at geninstallere dem.

I Microsofts blog er der flere informationer om, hvordan man kan geninstallere Windows 8 og få større indflydelse på processen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune