Her er fremtidens smartphone-glas

Gorilla Glass fra Corning bruges i mere end 500 millioner smartphones og andre mobile enheder. På CES præsenteres en ny generation med tyndere glas.

Artikel top billede

Den anden generation af Cornings Gorilla Glass bliver vist i den kommende uge på CES i Las Vegas. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Corning, hvor man også finder billeder og videoer af Gorilla Glass 2.

Det særlige glas er meget modstandsdygtigt overfor ridser og det bruges allerede i 575 produkter fra 30 producenter. Ifølge Cornings egne tal er der solgt mere end 500 millioner enheder med Gorilla Glass. Det er fortrinsvis smartphones, men også andre mobile enheder.

De konkrete tekniske detaljer bliver først afsløret i næste uge, men det skulle være sikkert at glasset bliver tyndere og lettere og det betyder også at man kan fremstille endnu tyndere mobiltelefoner og tavlecomputere.

Det ser ud til at Corning satser på at finde nye anvendelsesmuligheder for sit glas. På CES vil Corning blandt andet fremvise en 82-tommers prototype på et berøringsfølsomt LCD-display med Gorilla Glass 2.

Corning vil også demonstrere, hvordan glasset kan bruges til displays i biler og forskellige apparater i hjemmet.

Producenten har installeret en hel videovæg dækket med Gorilla Glass på sin stand for at demonstrere, at det også kan bruges til de helt store skærme.

Den nedenstående (lidt ældre) video viser Cornings vision for fremtiden - hvor Gorilla Glass selvfølgelig spiller en central rolle.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Banedanmark

Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse