Her er fremtidens smartphone-glas

Gorilla Glass fra Corning bruges i mere end 500 millioner smartphones og andre mobile enheder. På CES præsenteres en ny generation med tyndere glas.

Artikel top billede

Den anden generation af Cornings Gorilla Glass bliver vist i den kommende uge på CES i Las Vegas. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Corning, hvor man også finder billeder og videoer af Gorilla Glass 2.

Det særlige glas er meget modstandsdygtigt overfor ridser og det bruges allerede i 575 produkter fra 30 producenter. Ifølge Cornings egne tal er der solgt mere end 500 millioner enheder med Gorilla Glass. Det er fortrinsvis smartphones, men også andre mobile enheder.

De konkrete tekniske detaljer bliver først afsløret i næste uge, men det skulle være sikkert at glasset bliver tyndere og lettere og det betyder også at man kan fremstille endnu tyndere mobiltelefoner og tavlecomputere.

Det ser ud til at Corning satser på at finde nye anvendelsesmuligheder for sit glas. På CES vil Corning blandt andet fremvise en 82-tommers prototype på et berøringsfølsomt LCD-display med Gorilla Glass 2.

Corning vil også demonstrere, hvordan glasset kan bruges til displays i biler og forskellige apparater i hjemmet.

Producenten har installeret en hel videovæg dækket med Gorilla Glass på sin stand for at demonstrere, at det også kan bruges til de helt store skærme.

Den nedenstående (lidt ældre) video viser Cornings vision for fremtiden - hvor Gorilla Glass selvfølgelig spiller en central rolle.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job