Nettets far: Internet er ikke en menneskeret

Er internettet en grundlæggende menneskeret? Nej, siger manden, der betegnes som nettets far.

Artikel top billede

Internet-pioneren Vinton Cerf blander sig nu i debatten om, hvorvidt FN bør udråbe internet-adgang som en grundlæggende menneskeret. Cerf bliver ofte betegnet som "nettets far". Han udviklede flere af de grundlæggende internet-teknologier i 1970'erne - herunder TCP/IP-protokollen, som sørger for at transportere datapakker rundt i netværket. I de seneste år har han arbejdet som Chief Internet Evangelist hos Google.

Cerf har nu skrevet en kronik i New York Times med overskriften "Internet-adgang er ikke en menneskeret". Her argumenterer han for, at teknologi er et middel til at sikre de grundlæggende rettigheder som f.eks. ytringsfrihed, men teknologi er ikke en rettighed i sig selv.

"Der er sat en høj tærskel for, hvornår noget kan betegnes som en menneskeret. Løst sagt skal det være blandt de ting som vi mennesker behøver for at leve et sundt, meningsfyldt liv, som beskyttelse mod tortur eller frihed til at ytre vores mening. Det er en fejl at placere en bestemt teknologi i denne helt specielle kategori, for det vil føre til at vi sætter pris på de forkerte ting gennem tiden," skriver Cerf.

Den aktuelle diskussion er udløst af revolutionerne i Nordafrika og Mellemøsten, hvor nettet har spillet en stor rolle i at organisere den folkelige opstand. Flere lande som Frankrig og Estland har da også udråbt internet-adgang som en menneskeret.

Men det er altså en fejl, mener manden, der skabte nettets grundlæggende protokoller.

"Der var engang, hvor det var svært at tjene til dagen og vejen uden en hest. Men det vigtige var jo retten til at tjene til sit levebrød, og ikke retten til at eje en hest. Hvis jeg får tilkendt retten til at eje en hest i dag, så ved jeg ærligt talt ikke hvad jeg skal gøre med den," skriver han.

Derfor bør menneskerettigheder karaktiseres gennem det resultat, som vi ønsker at opnå - som frihed til at få adgang til information eller dele sin mening - uden at det er bundet til en bestemt teknologi, mener Cerf. Internet er kun et middel og ikke et mål i sig selv.

Han mener at alle dem, der skaber teknologien, har et ansvar for at sikre brugernes frihed og beskytte deres data. Rettighederne skal bygges ind i teknologien. Men det kan aldrig være teknologien selv, der er en rettighed, lyder hans pointe.

Læs også ComONs interview med Vinton Cerf.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S