Nettets far: Internet er ikke en menneskeret

Er internettet en grundlæggende menneskeret? Nej, siger manden, der betegnes som nettets far.

Artikel top billede

Internet-pioneren Vinton Cerf blander sig nu i debatten om, hvorvidt FN bør udråbe internet-adgang som en grundlæggende menneskeret. Cerf bliver ofte betegnet som "nettets far". Han udviklede flere af de grundlæggende internet-teknologier i 1970'erne - herunder TCP/IP-protokollen, som sørger for at transportere datapakker rundt i netværket. I de seneste år har han arbejdet som Chief Internet Evangelist hos Google.

Cerf har nu skrevet en kronik i New York Times med overskriften "Internet-adgang er ikke en menneskeret". Her argumenterer han for, at teknologi er et middel til at sikre de grundlæggende rettigheder som f.eks. ytringsfrihed, men teknologi er ikke en rettighed i sig selv.

"Der er sat en høj tærskel for, hvornår noget kan betegnes som en menneskeret. Løst sagt skal det være blandt de ting som vi mennesker behøver for at leve et sundt, meningsfyldt liv, som beskyttelse mod tortur eller frihed til at ytre vores mening. Det er en fejl at placere en bestemt teknologi i denne helt specielle kategori, for det vil føre til at vi sætter pris på de forkerte ting gennem tiden," skriver Cerf.

Den aktuelle diskussion er udløst af revolutionerne i Nordafrika og Mellemøsten, hvor nettet har spillet en stor rolle i at organisere den folkelige opstand. Flere lande som Frankrig og Estland har da også udråbt internet-adgang som en menneskeret.

Men det er altså en fejl, mener manden, der skabte nettets grundlæggende protokoller.

"Der var engang, hvor det var svært at tjene til dagen og vejen uden en hest. Men det vigtige var jo retten til at tjene til sit levebrød, og ikke retten til at eje en hest. Hvis jeg får tilkendt retten til at eje en hest i dag, så ved jeg ærligt talt ikke hvad jeg skal gøre med den," skriver han.

Derfor bør menneskerettigheder karaktiseres gennem det resultat, som vi ønsker at opnå - som frihed til at få adgang til information eller dele sin mening - uden at det er bundet til en bestemt teknologi, mener Cerf. Internet er kun et middel og ikke et mål i sig selv.

Han mener at alle dem, der skaber teknologien, har et ansvar for at sikre brugernes frihed og beskytte deres data. Rettighederne skal bygges ind i teknologien. Men det kan aldrig være teknologien selv, der er en rettighed, lyder hans pointe.

Læs også ComONs interview med Vinton Cerf.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job