Ny standard for SD-kort med indbygget WLAN

De nye SD-kort med indbygget WLAN gemmer både dine data lokalt og på servere.

Artikel top billede

SD Card Association har annonceret en ny standard for SD-hukommelseskort med indbygget trådløst netværk, Wireless LAN SD. Eyefi sælger allerede kort med indbygget WLAN, men nu kommer en fælles standard som producenterne skal følge. 

Teknologien kombinerer den eksisterende standard for SD-kort med IEEE 802.11a/b/g/n.

Det betyder at man kan overføre sine billeder, videoer og andet indhold trådløst fra de fleste digitale kameraer til andre enheder på det lokale netværk.  

Der findes allerede digitale kameraer med integreret WLAN - men det nye er altså, at teknologien ligger direkte på hukommelseskortet.

SD Card Association kommer selv med en række eksempler på, hvordan det kan bruges. Man kan uploade sine feriebilleder trådløst fra kameraet til computeren eller en server for at dele eller gemme dem.

På samme måde kan billeder downloades trådløst fra servere til digitale kameraer og andre mobile enheder, så man kan dele sine billeder uden at skulle sende dem per mail eller flytte de fysiske kort.

Alle enheder med indstikplads til SD-kort - f.eks. fjernsyn - kan dermed udvides med muligheden for at forbinde sig til trådløse netværk blot ved at indsætte et Wireless LAN SD-kort.

Standarden definerer to forskellige interface-typer. Et web-interface, repræsenteret med W-symbolet, understøtter server-upload og peer-to-peer-funktioner. Enheder med D-symbol understøtter server-upload og hjemmenetværks-funktioner.

Et Wireless LAN SD-kort kan understøtte én eller begge af de to interface-typer.

Den nye standard fungerer både med SD, SDHC og SDXC-kort i fuld størrelse samt MicroSD-, MicroSDHC- og MicroSDXC-kort.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job