Tavlecomputer overlever fald på 30 kilometer

En iPad blev pakket godt ind og sendt ud til kanten af rummet med en vejrballon.

Artikel top billede

En amerikansk producent af hårdføre cases til tavlecomputere har gennemført et usædvanligt eksperiment. G-Form har sendt en iPad ud til stratosfæren med en vejrballon fra Nevada - naturligvis beskyttet med firmaets særlige Extreme Edge case.

Et kamera har filmet hele turen op til 30.000 meters højde, hvor iPad'en sendes i frit fald tilbage mod Jorden.

Her bliver iPad'en fundet og bjerget - og den fungerer stadig. Man kan lade sig imponere over denne præstation - eller blot nyde den flotte video fra kanten af rummet.

Ifølge G-Form skulle det være "den første iPad der er faldet ned fra rummet og stadig er i stand til at spille film".

Men det er ikke den første iPad i rummet. I oktober blev to iPads sendt op mod en russisk transport til den internationale rumstation. De skal bruges til at underholde besætningen. Her er der allerede flere iPhones, som bliver brugt til eksperimenter.

Flere astronauter har også haft iPods med på rumfærge-missioner, så de kunne lytte til musik i pauserne.

Tidligere har amatører sendt deres egne vejrballoner op og filmet turen op til stratosfæren.

G-Form har tidligere demonstreret sine cases ved at smide en iPad ned fra et fly og droppe en bowlingkugle ned på computeren. Foruden cases fremstiller G-Form også albue-, knæ- og ankelbeskyttelse.

Det er nok ikke helt tilfældigt, at videoen er frigivet lige inden CES-messen i Las Vegas, hvor firmaet fra Rhode Island viser sine beskyttelses-produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S