Elbil-synet fra Helvede

Hvad sker der når en elbil skal synes? Se den overraskende video her.

Artikel top billede

Den danske søgemaskine-ekspert Mikkel deMib Svendsen fik sig lidt af en overraskelse da han skulle en tur forbi synshallen med sin leasede Tesla Roadster elbil. Bilen er fra 2009 og den blev indkaldt til syn i december. 

"Det blev en på mange måder spændende tur, og på nogle måder meget mere overraskende, end jeg havde regnet med," fortæller Mikkel deMib Svendsen på sin blog.

I synshallen havde man vist aldrig før haft en Tesla Roadster på rampen - eller for den sags skyld en anden elbil.

Blot det at finde stelnummeret var en udfordring. En tur på liften afslørede at bunden er dækket af en stor hvid plade - så der var ikke meget at kigge på.

Men gennemtæring burde heller ikke været noget problem med en bil, der mest er lavet af aluminium og kulfiber.

Den sidste del af synet var prøvekørslen af bilen - en tur, der blev filmet med et lille videokamera i bilen. Ifølge Mikkel deMib Svendsen er kameraet ikke skjult, men synsmanden har åbenbart ikke opdaget det.

"Hele vejen, fra jeg kørte ind i synshallen, til jeg kørte hjem, havde jeg mit lille videokamera til at optage video. Det sidder fast i forruden. Jeg glemte helt at slukke det, da synsmanden skulle ud at køre, så det optog også hans prøvekørsel," skriver han.

Hvad sker der så, hvis man overlader en hypermoderne sportsvogn til en bilsynsmand? Den overraskende video vil formentlig få de fleste bilejere til at krumme tæer.

"Da jeg kom hjem og gennemså videoen blev jeg mildest talt overrasket over, at se den del af videoen med prøvekørslen. Den foregik, mildt sagt, ikke helt som jeg havde forventet," konstaterer Mikkel deMib Svendsen i sin blog.

Det startet ellers fredeligt nok med at bilen ruller ud af synshallen til prøvekørslen. Synsmanden har svært ved at skjule sin begejstring (hans ansigt er dog sløret på videoen). Han hiver sin telefon frem fra lommen. Så går den afsted med noget, der ligner det dobbelte af den tilladte hastighed - uden sikkerhedssele.

Der bliver kørt vild og voldsomt - i fuld fart hen over bump på vejen med den lave sportsvogn. Men der blive alligevel tid til et stop for at tage billeder af bilen med vennerne. Så går det tilbage for fuld fart.

Bilen gik rent igennem synet - men synsmanden dumper.  Mikkel deMib Svendsen overvejer nu, om han skal klage til synshallen.

"Jeg har skrevet til mit leasingselskab, Lease A Star, som er dem der ejer bilen, og spurgt dem om hvad de synes vi skal gøre. Jeg er ikke som sådan hævngerrig overfor manden. Men jeg synes på den anden side heller ikke det er helt betrykkende, at bilsyns prøvekørsler foregår på den måde. Som minimum bør de vel overholde færdelsreglerne og udvise respekt og omhu i forhold til de biler de prøvekører - sportsvogn eller ej," siger han til ComON.

Se videoen her:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen