Foxconn-ansatte truer med selvmord

Manglende betaling har fået 300 ansatte på Xbox-fabrik til at true med kollektivt selvmord.

Artikel top billede

Så er der igen ballade omkring kinesiske Foxconn, der fremstiller en stor del af verdens elektroniske dimser. Denne gang har 300 ansatte på en fabrik i Wuhan angiveligt truet med at kaste sig selv ned fra en bygning i et kollektivt selvmord.

Foxconn er mest kendt for at fremstille Apple-produkter som iPhone og iPad, men kineserne bygger også konsoller til Microsoft, Sony og Nintendo.

På den pågældende fabrik fremstiller man Xbox 360-konsoller til Microsoft.

Ifølge webstedet China Jasmine Revolution, der tilhører en kinesisk oppositions-gruppe, startede hele balladen den 2. januar. Her krævede arbejderne på fabrikken at få en lønforhøjelse. 

Foxconn gav dem valget mellem at beholde deres job til den samme løn eller sige op og modtage en økonomisk kompensation. De fleste valgte at sige op. Men aftalen blev ophævet, og pengene blev aldrig udbetalt.

Produktionen gik i stå og en gruppe på 300 Foxconn-ansatte truede altså med at springe ned fra bygningens tag. Gruppen valgte dog til sidst at forlade taget uden at springe.

Microsoft udtaler i en kommentar til Kotaku at man har indledt en undersøgelse af hændelsen på den kinesiske fabrik.

Foxconn har tidligere været ramt af en bølge af selvmord i Shenzhen. En Foxconn-fabrik i Chengdu blev sidste år ramt af en eksplosion, hvor tre ansatte blev dræbt og femten såret. Ifølge uofficielle tal skulle tallene været meget højere.

Selskabet er ved at flytte sin produktion til Chengdu, Wuhan og andre byer inde i Kina, hvor lønniveauet er omkring en tredjedel billigere i forhold til Shenzhen.

Måske har selskabet fundet den ultimative løsning på problemet med de brokkende medarbejdere - sidste år kom meldingen om, at Foxconn ville anskaffe en million robotter.

Foxconn blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent. Der er mere end en million ansatte i Kina, men Foxconn har også fabrikker i andre lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job