Foxconn-ansatte truer med selvmord

Manglende betaling har fået 300 ansatte på Xbox-fabrik til at true med kollektivt selvmord.

Artikel top billede

Så er der igen ballade omkring kinesiske Foxconn, der fremstiller en stor del af verdens elektroniske dimser. Denne gang har 300 ansatte på en fabrik i Wuhan angiveligt truet med at kaste sig selv ned fra en bygning i et kollektivt selvmord.

Foxconn er mest kendt for at fremstille Apple-produkter som iPhone og iPad, men kineserne bygger også konsoller til Microsoft, Sony og Nintendo.

På den pågældende fabrik fremstiller man Xbox 360-konsoller til Microsoft.

Ifølge webstedet China Jasmine Revolution, der tilhører en kinesisk oppositions-gruppe, startede hele balladen den 2. januar. Her krævede arbejderne på fabrikken at få en lønforhøjelse. 

Foxconn gav dem valget mellem at beholde deres job til den samme løn eller sige op og modtage en økonomisk kompensation. De fleste valgte at sige op. Men aftalen blev ophævet, og pengene blev aldrig udbetalt.

Produktionen gik i stå og en gruppe på 300 Foxconn-ansatte truede altså med at springe ned fra bygningens tag. Gruppen valgte dog til sidst at forlade taget uden at springe.

Microsoft udtaler i en kommentar til Kotaku at man har indledt en undersøgelse af hændelsen på den kinesiske fabrik.

Foxconn har tidligere været ramt af en bølge af selvmord i Shenzhen. En Foxconn-fabrik i Chengdu blev sidste år ramt af en eksplosion, hvor tre ansatte blev dræbt og femten såret. Ifølge uofficielle tal skulle tallene været meget højere.

Selskabet er ved at flytte sin produktion til Chengdu, Wuhan og andre byer inde i Kina, hvor lønniveauet er omkring en tredjedel billigere i forhold til Shenzhen.

Måske har selskabet fundet den ultimative løsning på problemet med de brokkende medarbejdere - sidste år kom meldingen om, at Foxconn ville anskaffe en million robotter.

Foxconn blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent. Der er mere end en million ansatte i Kina, men Foxconn har også fabrikker i andre lande.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S