Foxconn-ansatte truer med selvmord

Manglende betaling har fået 300 ansatte på Xbox-fabrik til at true med kollektivt selvmord.

Artikel top billede

Så er der igen ballade omkring kinesiske Foxconn, der fremstiller en stor del af verdens elektroniske dimser. Denne gang har 300 ansatte på en fabrik i Wuhan angiveligt truet med at kaste sig selv ned fra en bygning i et kollektivt selvmord.

Foxconn er mest kendt for at fremstille Apple-produkter som iPhone og iPad, men kineserne bygger også konsoller til Microsoft, Sony og Nintendo.

På den pågældende fabrik fremstiller man Xbox 360-konsoller til Microsoft.

Ifølge webstedet China Jasmine Revolution, der tilhører en kinesisk oppositions-gruppe, startede hele balladen den 2. januar. Her krævede arbejderne på fabrikken at få en lønforhøjelse. 

Foxconn gav dem valget mellem at beholde deres job til den samme løn eller sige op og modtage en økonomisk kompensation. De fleste valgte at sige op. Men aftalen blev ophævet, og pengene blev aldrig udbetalt.

Produktionen gik i stå og en gruppe på 300 Foxconn-ansatte truede altså med at springe ned fra bygningens tag. Gruppen valgte dog til sidst at forlade taget uden at springe.

Microsoft udtaler i en kommentar til Kotaku at man har indledt en undersøgelse af hændelsen på den kinesiske fabrik.

Foxconn har tidligere været ramt af en bølge af selvmord i Shenzhen. En Foxconn-fabrik i Chengdu blev sidste år ramt af en eksplosion, hvor tre ansatte blev dræbt og femten såret. Ifølge uofficielle tal skulle tallene været meget højere.

Selskabet er ved at flytte sin produktion til Chengdu, Wuhan og andre byer inde i Kina, hvor lønniveauet er omkring en tredjedel billigere i forhold til Shenzhen.

Måske har selskabet fundet den ultimative løsning på problemet med de brokkende medarbejdere - sidste år kom meldingen om, at Foxconn ville anskaffe en million robotter.

Foxconn blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent. Der er mere end en million ansatte i Kina, men Foxconn har også fabrikker i andre lande.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics