"Microsoft skal ikke blande sig i vores filer"

Cloud-tjenester skal ikke bestemme, hvad kunderne bruger tjenesterne til. Det er udansk og utidig indblanding, mener Forbrugerrådet.

Microsoft har krævet lovlige filer slettet hos en dansk bruger af tjenesten SkyDrive. Og andre udbydere af samme type tjeneste forbeholder sig også retten til at gøre det samme.

Men at udbydere af cloud-tjenester på den måde scanner og snager i, hvad brugerne har liggende, er besynderlig, siger Forbrugerrådet.

"Jeg har svært ved se, at Microsoft har en legitim interesse i at gå ind og censorere i indhold. Så længe der er tale om lovlig billeder eller tekster, hvorfor skal de så blande sig? spørger Vagn Jelsøe, der er afdelingschef i Forbrugerrådet.

Det er med til at gøre cloudtjenesterne mindre attraktive.

"Den association, som jeg umiddelbart får, er at man som i Kina forsøger at sætte grænser for, hvad vi deler og har adgang til, når vi er på nettet. Ud fra en dansk holdning, så må vi holde fast i, vi skal kæmpe for en fri adgang til nettet," siger afdelingschefen.

"Så længe vi er inden for rammerne af loven, så synes jeg ikke, at de skal blande sig".

LÆS OGSÅ: Microsoft: Derfor kræver vi indhold slettet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S