"Microsoft skal ikke blande sig i vores filer"

Cloud-tjenester skal ikke bestemme, hvad kunderne bruger tjenesterne til. Det er udansk og utidig indblanding, mener Forbrugerrådet.

Microsoft har krævet lovlige filer slettet hos en dansk bruger af tjenesten SkyDrive. Og andre udbydere af samme type tjeneste forbeholder sig også retten til at gøre det samme.

Men at udbydere af cloud-tjenester på den måde scanner og snager i, hvad brugerne har liggende, er besynderlig, siger Forbrugerrådet.

"Jeg har svært ved se, at Microsoft har en legitim interesse i at gå ind og censorere i indhold. Så længe der er tale om lovlig billeder eller tekster, hvorfor skal de så blande sig? spørger Vagn Jelsøe, der er afdelingschef i Forbrugerrådet.

Det er med til at gøre cloudtjenesterne mindre attraktive.

"Den association, som jeg umiddelbart får, er at man som i Kina forsøger at sætte grænser for, hvad vi deler og har adgang til, når vi er på nettet. Ud fra en dansk holdning, så må vi holde fast i, vi skal kæmpe for en fri adgang til nettet," siger afdelingschefen.

"Så længe vi er inden for rammerne af loven, så synes jeg ikke, at de skal blande sig".

LÆS OGSÅ: Microsoft: Derfor kræver vi indhold slettet

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S