"Microsoft skal ikke blande sig i vores filer"

Cloud-tjenester skal ikke bestemme, hvad kunderne bruger tjenesterne til. Det er udansk og utidig indblanding, mener Forbrugerrådet.

Microsoft har krævet lovlige filer slettet hos en dansk bruger af tjenesten SkyDrive. Og andre udbydere af samme type tjeneste forbeholder sig også retten til at gøre det samme.

Men at udbydere af cloud-tjenester på den måde scanner og snager i, hvad brugerne har liggende, er besynderlig, siger Forbrugerrådet.

"Jeg har svært ved se, at Microsoft har en legitim interesse i at gå ind og censorere i indhold. Så længe der er tale om lovlig billeder eller tekster, hvorfor skal de så blande sig? spørger Vagn Jelsøe, der er afdelingschef i Forbrugerrådet.

Det er med til at gøre cloudtjenesterne mindre attraktive.

"Den association, som jeg umiddelbart får, er at man som i Kina forsøger at sætte grænser for, hvad vi deler og har adgang til, når vi er på nettet. Ud fra en dansk holdning, så må vi holde fast i, vi skal kæmpe for en fri adgang til nettet," siger afdelingschefen.

"Så længe vi er inden for rammerne af loven, så synes jeg ikke, at de skal blande sig".

LÆS OGSÅ: Microsoft: Derfor kræver vi indhold slettet

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S