Twitter kritiserer Googles sociale søgning

Man kan ikke længere stole på Googles søgeresultater, mener Twitter. Google afviser kritikken.

Artikel top billede

Googles seneste forsøg på at integrere sin søgemaskine med det sociale netværk Google+ har fået skarp kritik. "Search plus Your World" lyder overskriften på det seneste tiltag fra Google, der skal forvandle nettets største søgemaskine til en mere personlig oplevelse. Hvis man søger efter informationer om et bestemt emne - f.eks. en rejsedestination eller en ny film - kan man nu finde anbefalinger fra vennerne på Google+ i søgeresultaterne.

Det har fået Twitter helt op i det røde felt. "En dårlig dag for internet," lyder den kortfattede kommentar fra Twitters juridiske chef Alex Macgillivray. Han har tidligere selv arbejdet hos Google.

I en lidt længere udtalelse uddyber Twitter sin kritik af konkurrenten. Her er man bekymret for, at Google ikke længere leverer neutrale søgeresultater. Nu vil Google favorisere informationer fra sit eget sociale netværk frem for f.eks. tweets på Twitter.

"Vi har set igen og igen at nyheder først dukker op på Twitter; derfor er Twitter-konti og tweets ofte de mest relevante resultater. Vi frygter at det bliver sværere at finde disse informationer som en konsekvens af Googles ændringer. Vi mener at det er dårligt for brugerne, udgivere, nyhedsorganisationer og Twitter-abonnenter," hedder det i en udtalelse fra firmaet.

Den nye funktion betyder at Googles søgeresultater bliver udvidet med det, der kaldes for "personal results". Her bliver resultatsiden tilpasset baseret på de oplysninger, som man har afleveret på Google+.

Twitter har tidligere haft en toårig samarbejdsaftale som gav Google adgang til at indeksere og vise tweets i realtid, men den udløb i juli og blev ikke fornyet.

Google har udsendt en kort kommentar, hvor man afviser kritikken.

"Vi er lidt overrasket over Twitters kommentarer om Search plus Your World, for de valgte selv at aftalen ikke skulle forlænges sidste sommer," lyder svaret fra Google.

TechCrunch-bloggeren MG Siegler mener at Google kan få problemer med monopol-myndighederne - ligesom det skete for Microsoft, da man valgte at kombinere Internet Explorer og Windows.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job