Twitter kritiserer Googles sociale søgning

Man kan ikke længere stole på Googles søgeresultater, mener Twitter. Google afviser kritikken.

Artikel top billede

Googles seneste forsøg på at integrere sin søgemaskine med det sociale netværk Google+ har fået skarp kritik. "Search plus Your World" lyder overskriften på det seneste tiltag fra Google, der skal forvandle nettets største søgemaskine til en mere personlig oplevelse. Hvis man søger efter informationer om et bestemt emne - f.eks. en rejsedestination eller en ny film - kan man nu finde anbefalinger fra vennerne på Google+ i søgeresultaterne.

Det har fået Twitter helt op i det røde felt. "En dårlig dag for internet," lyder den kortfattede kommentar fra Twitters juridiske chef Alex Macgillivray. Han har tidligere selv arbejdet hos Google.

I en lidt længere udtalelse uddyber Twitter sin kritik af konkurrenten. Her er man bekymret for, at Google ikke længere leverer neutrale søgeresultater. Nu vil Google favorisere informationer fra sit eget sociale netværk frem for f.eks. tweets på Twitter.

"Vi har set igen og igen at nyheder først dukker op på Twitter; derfor er Twitter-konti og tweets ofte de mest relevante resultater. Vi frygter at det bliver sværere at finde disse informationer som en konsekvens af Googles ændringer. Vi mener at det er dårligt for brugerne, udgivere, nyhedsorganisationer og Twitter-abonnenter," hedder det i en udtalelse fra firmaet.

Den nye funktion betyder at Googles søgeresultater bliver udvidet med det, der kaldes for "personal results". Her bliver resultatsiden tilpasset baseret på de oplysninger, som man har afleveret på Google+.

Twitter har tidligere haft en toårig samarbejdsaftale som gav Google adgang til at indeksere og vise tweets i realtid, men den udløb i juli og blev ikke fornyet.

Google har udsendt en kort kommentar, hvor man afviser kritikken.

"Vi er lidt overrasket over Twitters kommentarer om Search plus Your World, for de valgte selv at aftalen ikke skulle forlænges sidste sommer," lyder svaret fra Google.

TechCrunch-bloggeren MG Siegler mener at Google kan få problemer med monopol-myndighederne - ligesom det skete for Microsoft, da man valgte at kombinere Internet Explorer og Windows.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job