Nu skal mennesket fungere som computerkabel

Snart kan du udveksle et digitalt visitkort med et håndtryk eller overføre billeder fra din smartphone blot ved at røre computeren.

Artikel top billede

Forestil dig at din krop kan fungere som et computerkabel. Det lyder som syret science-fiction, men den svenske Ericsson-chef Hans Vestberg demonstrerede netop denne teknologi på Consumer Electronics Show i Las Vegas i denne uge. Han brugte sin egen krop som et HDMI-kabel i en demonstration på scenen og viste hvordan video kan overføres fra en Android-smartphone til en skærm gennem hans krop.

Den samme teknologi kan afprøves på Ericsson's stand på CES, hvor de besøgende kan bruge deres egen krop som et menneskeligt HDMI-kabel. Ideen er at man kan sende musik, video og andre data fra mobile enheder gennem kroppen til stationært udstyr som computere, stereoanlæg eller fjernsyn.

Det har allerede fået CNET til at spekulere over et passende slogan. Microsoft sælger sin Kinect med sloganet "du er controlleren". Ericsson kunne markedsføre sin teknologi med sloganet "du er HDMI-kablet".

Det er stadig kun tale om et koncept og ikke et færdigt produkt, som Ericsson er klar til at sælge. Ericsson bruger demonstrationen til at illustrere, hvordan man konstant finder nye veje til at forbinde mobile enheder.

Den store konkurrent er trådløse teknologier som den nye standard 802.11ac, hvor hastigheden er skruet op til mere end en gigabit i sekundet. Når man kan overføre data så hurtigt kan det være svært at se, at det er nødvendigt at bruge kroppen som kabel.

Hans Vestberg sagde også under sin demonstration at der nu er en milliard trådløse bredbåndsbrugere i verden, og det forventes at stige til fem milliarder i 2015.

Han fortalte at Ericsson samarbejder med forskere hos Massachusetts Institute of Technology om at bruge GPS-teknologi og trådløse netværk til at følge personer og genstande. I et af projekterne, Trask Track, har man udstyret affald med sendere, så man kan spore hvor affaldet ender.

Ericsson kunne også fortælle at der er indgået et partnerskab med Mærsk Line om at udstyre 400 skibe med antenner og GSM-basestationer til trådløs kommunikation på havet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S