Nu skal mennesket fungere som computerkabel

Snart kan du udveksle et digitalt visitkort med et håndtryk eller overføre billeder fra din smartphone blot ved at røre computeren.

Artikel top billede

Forestil dig at din krop kan fungere som et computerkabel. Det lyder som syret science-fiction, men den svenske Ericsson-chef Hans Vestberg demonstrerede netop denne teknologi på Consumer Electronics Show i Las Vegas i denne uge. Han brugte sin egen krop som et HDMI-kabel i en demonstration på scenen og viste hvordan video kan overføres fra en Android-smartphone til en skærm gennem hans krop.

Den samme teknologi kan afprøves på Ericsson's stand på CES, hvor de besøgende kan bruge deres egen krop som et menneskeligt HDMI-kabel. Ideen er at man kan sende musik, video og andre data fra mobile enheder gennem kroppen til stationært udstyr som computere, stereoanlæg eller fjernsyn.

Det har allerede fået CNET til at spekulere over et passende slogan. Microsoft sælger sin Kinect med sloganet "du er controlleren". Ericsson kunne markedsføre sin teknologi med sloganet "du er HDMI-kablet".

Det er stadig kun tale om et koncept og ikke et færdigt produkt, som Ericsson er klar til at sælge. Ericsson bruger demonstrationen til at illustrere, hvordan man konstant finder nye veje til at forbinde mobile enheder.

Den store konkurrent er trådløse teknologier som den nye standard 802.11ac, hvor hastigheden er skruet op til mere end en gigabit i sekundet. Når man kan overføre data så hurtigt kan det være svært at se, at det er nødvendigt at bruge kroppen som kabel.

Hans Vestberg sagde også under sin demonstration at der nu er en milliard trådløse bredbåndsbrugere i verden, og det forventes at stige til fem milliarder i 2015.

Han fortalte at Ericsson samarbejder med forskere hos Massachusetts Institute of Technology om at bruge GPS-teknologi og trådløse netværk til at følge personer og genstande. I et af projekterne, Trask Track, har man udstyret affald med sendere, så man kan spore hvor affaldet ender.

Ericsson kunne også fortælle at der er indgået et partnerskab med Mærsk Line om at udstyre 400 skibe med antenner og GSM-basestationer til trådløs kommunikation på havet.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland