Nu skal mennesket fungere som computerkabel

Snart kan du udveksle et digitalt visitkort med et håndtryk eller overføre billeder fra din smartphone blot ved at røre computeren.

Artikel top billede

Forestil dig at din krop kan fungere som et computerkabel. Det lyder som syret science-fiction, men den svenske Ericsson-chef Hans Vestberg demonstrerede netop denne teknologi på Consumer Electronics Show i Las Vegas i denne uge. Han brugte sin egen krop som et HDMI-kabel i en demonstration på scenen og viste hvordan video kan overføres fra en Android-smartphone til en skærm gennem hans krop.

Den samme teknologi kan afprøves på Ericsson's stand på CES, hvor de besøgende kan bruge deres egen krop som et menneskeligt HDMI-kabel. Ideen er at man kan sende musik, video og andre data fra mobile enheder gennem kroppen til stationært udstyr som computere, stereoanlæg eller fjernsyn.

Det har allerede fået CNET til at spekulere over et passende slogan. Microsoft sælger sin Kinect med sloganet "du er controlleren". Ericsson kunne markedsføre sin teknologi med sloganet "du er HDMI-kablet".

Det er stadig kun tale om et koncept og ikke et færdigt produkt, som Ericsson er klar til at sælge. Ericsson bruger demonstrationen til at illustrere, hvordan man konstant finder nye veje til at forbinde mobile enheder.

Den store konkurrent er trådløse teknologier som den nye standard 802.11ac, hvor hastigheden er skruet op til mere end en gigabit i sekundet. Når man kan overføre data så hurtigt kan det være svært at se, at det er nødvendigt at bruge kroppen som kabel.

Hans Vestberg sagde også under sin demonstration at der nu er en milliard trådløse bredbåndsbrugere i verden, og det forventes at stige til fem milliarder i 2015.

Han fortalte at Ericsson samarbejder med forskere hos Massachusetts Institute of Technology om at bruge GPS-teknologi og trådløse netværk til at følge personer og genstande. I et af projekterne, Trask Track, har man udstyret affald med sendere, så man kan spore hvor affaldet ender.

Ericsson kunne også fortælle at der er indgået et partnerskab med Mærsk Line om at udstyre 400 skibe med antenner og GSM-basestationer til trådløs kommunikation på havet.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S