Grænsen mellem e-bøger og applikationer forsvinder

Amazon tilføjer nye interaktive funktioner til sine e-bøger.

Artikel top billede

Amazon har udvidet sit format for e-bøger med en lang række nye funktioner - herunder understøttelse for HTML5, CSS3 og mange af de formaterings-muligheder, som kendes fra tekstbehandlinger som Microsoft Word.

Med det nye Kindle Format 8 udviskes grænsen mellem applikationer og e-bøger. Nu kan man tilføje alle former for indhold til sine e-bøger - og optimere dem til farveskærme.

Det er en naturlig udvikling for e-bøger, der startede som ren tekst. Det fungerer selvfølgelig også bedst på små mobile enheder, men i dag bliver mange e-bøger læst på tavlecomputere med større skærme.

Amazon fremhæver selv at KF8 er meget velegnet til tekniske manualer og kogebøger, hvor man kan visualisere indholdet med animationer og diagrammer. Det skulle også være optimeret til børnebøger og tegneserier.

I starten er det kun Kindle Fire tavlecomputeren, der understøtter KF8 - men Amazon lover at den seneste generation af Kindle-enheder og det gratis Kindle-læseprogram også bliver udvidet med understøttelse for KF8 i de kommende måneder.

Men her er det værd at bemærke, at Kindle-enhederne med E-Ink kun har en s/h-skærm, så her kan man ikke udnytte mulighederne for at præsentere indhold i farver.

denne side kan man hente forskellige værktøjer til at konvertere e-bøger til det nye format.

Hos Apple arbejder man også med muligheden for at udvide e-bøger med interaktive funktioner og dermed fjerne grænsen mellem apps og e-bøger - som denne Beatles e-bog illustrerer med stor tydelighed.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job