Er GetGlue det næste Foursquare?

Det nystartede firma har nu to millioner brugere, som tjekker ind for at fortælle, hvad de ser på tv.

Artikel top billede

Det amerikanske startup GetGlue har netop modtaget 12 millioner dollar eller næsten 70 millioner kroner i frisk kapital. Det er dobbelt så meget som det beløb, som firmaet indsamlede under den første finansieringsrunde for et år siden.

GetGlue bliver allerede sammenlignet med FourSquare, hvor man kan "tjekke ind" på fysiske lokationer. Hos GetGlue kan man også tjekke ind - men her sker det for at fortælle, hvilke tv-udsendelser eller film man ser lige nu. 

Her bliver tv-oplevelsen altså social - og det er åbenbart mange penge værd. Tjenesten har allerede to millioner brugere.

Firmaet har blandt andet modtaget penge fra mediekoncernen Time Warner, RRE Ventures og Union Square Ventures.

Mange tv-kanaler i USA har allerede en lille ticker kørende på skærmen, hvor man kan se kommentarer fra Facebook eller Twitter samtidig med udsendelsen.

Ifølge en rundspørge har 38 pct. af amerikanerne søgt online efter informationer om en tv-udsendelse på nettet eller diskuteret den med andre på sociale netværk.

For tv-stationerne er det en ny mulighed for at samle informationer om seernes tv-smag - og tilpasse deres programmer. Ifølge GetGlue-stifter Alex Iskold er der allerede 75 tv-stationer, der bruger GetGlue til at komme i kontakt med seerne.

Brugerne der tjekker ind bliver belønnet med små præmier, som virtuelle badges eller muligheden for at deltage i konkurrencer, mens tv-stationerne modtager værdifulde oplysninger om, hvem der ser deres udsendelser.

GetGlue leder stadig efter en fungerende forretningsmodel og Iskold mener at der vil gå mindst 18 måneder, inden firmaet har sorte tal på bundlinien.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos