Er GetGlue det næste Foursquare?

Det nystartede firma har nu to millioner brugere, som tjekker ind for at fortælle, hvad de ser på tv.

Artikel top billede

Det amerikanske startup GetGlue har netop modtaget 12 millioner dollar eller næsten 70 millioner kroner i frisk kapital. Det er dobbelt så meget som det beløb, som firmaet indsamlede under den første finansieringsrunde for et år siden.

GetGlue bliver allerede sammenlignet med FourSquare, hvor man kan "tjekke ind" på fysiske lokationer. Hos GetGlue kan man også tjekke ind - men her sker det for at fortælle, hvilke tv-udsendelser eller film man ser lige nu. 

Her bliver tv-oplevelsen altså social - og det er åbenbart mange penge værd. Tjenesten har allerede to millioner brugere.

Firmaet har blandt andet modtaget penge fra mediekoncernen Time Warner, RRE Ventures og Union Square Ventures.

Mange tv-kanaler i USA har allerede en lille ticker kørende på skærmen, hvor man kan se kommentarer fra Facebook eller Twitter samtidig med udsendelsen.

Ifølge en rundspørge har 38 pct. af amerikanerne søgt online efter informationer om en tv-udsendelse på nettet eller diskuteret den med andre på sociale netværk.

For tv-stationerne er det en ny mulighed for at samle informationer om seernes tv-smag - og tilpasse deres programmer. Ifølge GetGlue-stifter Alex Iskold er der allerede 75 tv-stationer, der bruger GetGlue til at komme i kontakt med seerne.

Brugerne der tjekker ind bliver belønnet med små præmier, som virtuelle badges eller muligheden for at deltage i konkurrencer, mens tv-stationerne modtager værdifulde oplysninger om, hvem der ser deres udsendelser.

GetGlue leder stadig efter en fungerende forretningsmodel og Iskold mener at der vil gå mindst 18 måneder, inden firmaet har sorte tal på bundlinien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S