Smart app holder styr på dit trådløse netværk

Med Cisco Connect Express kan du bruge mobilen eller iPad'en til at kontrollere din router, og det er virkelig praktisk. Vi har prøvekørt den smarte app, der er gratis.

Vil du have overblikket over de enheder, der er koblet til dit trådløse netværk, eller trænger din router til en genstart?

Så behøver du ikke tænde for din pc og logge ind i et administrationsmodul i Windows eller løbe huset rundt for at finde din router og hamre reset-knappen i bund.

I hvert fald ikke hvis du har en Linksys-router og app'en Cisco Connect Express, som virker på iPad, iPhone og Android-mobiler og tablet-pc'er.

Når den er installeret, skal du blot indtaste koden til dit trådløse netværk, og herefter har en du en række muligheder for at holde styr med routeren via eksempelvis din telefon.

Få, men glimrende muligheder

Der er ikke voldsomt mange muligheder, men de, som findes, er udmærkede og relevante.

Det er især praktisk med funktionen, der gør det nemt at sende et gæste-login via mail til en person, som er på besøg, og som gerne vil på nettet.

Det kræver blot få klik på mobilskærmen.

Dermed behøver du ikke give den besøgende kodeordet til hele dit netværk, men kan alligevel vise storsind og give adgang til din lynhurtige internetforbindelse.

Kodeordet til din Wi-Fi-forbindelse - både almindeligt og gæste-login - kan du naturligvis også justere fra telefonen, og det er især praktisk at gøre med gæste-login'et, hvis du har delt flittigt ud af det i en længere periode.

Virker kun med Linksys

En anden smart funktion er muligheden for få overblikket over, hvor mange enheder som er koblet på dit trådløse netværk, samt muligheden for at undersøge, om der er kommet opdateringer til routeren.

Cisco Connect Express virker kun med Linksys-produkter i de nyere E-serier eller X-serier, hvilket er en skam, da app'en er brugervenlig og giver dig fin kontrol over dit trådløse netværk.

Men mon ikke andre router-producenter lader sig inspirere af Ciscos app den kommende tid? Den er i hvert fald et godt eksempel at følge.

Alt i alt er Cisco Connect Express en app, du skal have, hvis du har en Linksys-router som eksempelvis de anmelderroste E-2500 og E-4200.

Det er muligvis ikke en app, som du vil bruge hver dag, men den er glimrende, veldesignet og gør det nemt at kontrollere Wi-Fi i hjemmet.

Vi har testet Cisco Connect Express på en Android-mobil og på iPad, og den fungerede fortræffeligt på begge enheder.

App'en er gratis, og den kan hentes her:

Android-version af Cisco Connect Express

iPhone/iPad-version af Cisco Connect Express

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S